Drs. M. (Mohamed) Rabbae

Foto Drs. M. (Mohamed) Rabbae GroenLinks-politicus van Marokkaanse afkomst. Vluchtte in 1966 als student naar Nederland toen veel activisten tegen het regime van koning Hassan gevangen werden genomen. Studeerde in Amsterdam en werd later als directeur van het Nederlands Centrum Buitenlanders een belangrijk woordvoerder namens de minderheden. Koos na de Golfoorlog voor GroenLinks en was in 1994 met Ina Brouwer lijsttrekker. In de Kamer een gewaardeerd woordvoerder op onder meer onderwijsgebied. Maakte deel uit van de enquêtecommissie IRT en van het presidium van de Kamer. In 2002 werd hij vrij onverwacht op een onverkiesbare plaats gezet. Hij was na zijn Kamerlidmaatschap enige tijd wethouder van Leiden.

GroenLinks
in de periode 1994-2002: lid Tweede Kamer

voornaam (roepnaam)

Mohamed (Mohamed)

personalia

geboorteplaats en -datum
Berrechid (Marokko), 8 maart 1941

partij/stroming

partij(en)
GroenLinks, tot november 2010

hoofdfuncties en beroepen

  • medewerker textielbedrijf 
  • verkoper afdeling koffers, warenhuis "V& D (Vroom en Dreesman)" te Amsterdam 
  • medewerker conservenbedrijven 
  • brandweerman, scheepswerf NDSM (Nederlandse Dok- en Scheepvaart Maatschappij) te Amsterdam 
  • directeur Stichting Buitenlanders West-Brabant, omstreeks 1975 tot 1982 
  • directeur NCB (Nederlands Centrum Buitenlanders), van 1 mei 1982 tot 1 mei 1994 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 23 mei 2002 
  • wethouder (van sociale zaken, milieu, P & O, grotestedenbeleid en emancipatie) van Leiden, van 14 mei 2002 tot 1 april 2004 (in december 2003 op non-actief vanwege een hartoperatie) 

partijpolitieke functies

vorige
  • fractiesecretaris GroenLinks Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 mei 1998 tot 4 mei 2002 

lijsttrekkerschap etc.
  • lijsttrekker GroenLinks Tweede Kamerverkiezingen 1994 (samen met Ina Brouwer), van 22 oktober 1993 tot 4 mei 1994 

nevenfuncties

huidige
  • lid rekenkamercommissie, gemeente Wijdemeren, vanaf april 2006 

vorige
  • voorzitter Landelijk Comité Verblijfsrecht Buitenlandse Jongeren 
  • lid Mediaraad, vanaf februari 1988 
  • lid programmaraad NOS (Nederlandse Omroep Stichting) 
  • voorzitter Algemene Vergadering NOVIB 
  • lid bestuur Sleep-In Amsterdam 
  • voorzitter platform etnische politici in Nederland 
  • lid bestuur stichting Politie-allochtonen 
  • voorzitter Stichting Arabisch Cultureel Centrum 'Al Faraki' 
  • lid bestuur Stichting Inspraakorgaan Marokkanen en Tunesiërs 
  • lid Raad van Toezicht Centrum Buitenlandse Vrouwen te Tilburg 
  • voorzitter hulporganisatie CARE Nederland, van 24 juni 2002 tot juli 2008 
  • voorzitter Comité 'Genoeg is genoeg' (tegen discriminatie in Nederland), 2005 

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid parlementaire enquêtecommissie opsporingsmethoden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 6 december 1994 tot juni 1996 
  • lid tijdelijke commissie Toezicht Verzekeringskamer (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1995 tot oktober 1995 
  • lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 20 mei 1998 tot 23 mei 2002 (zevende ondervoorzitter) 
  • lid tijdelijke commissie uitvoering aanbevelingen enquêtecommissie opsporingsmethoden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 18 november 1998 tot juni 1999 

opleiding

academische studie
  • studie te Casablanca 
  • bedrijfs- en macro-economie, Universiteit van Amsterdam 

activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met onderwijs, justitie en economische zaken; in zijn eerste periode ook met financiën 
  • Interpelleerde op 18 november 1998 staatssecretaris Cohen over de zgn. Dublinclaimanten 
  • Diende in 2001 samen met Bert Koenders (PvdA) een initiatiefwetsvoorstel in over maatschappelijk verantwoord ondernemen 

wetenswaardigheden

algemeen
  • Was actief in de studentenbeweging Unem, die gelieerd was aan de Marokkaanse socialistische partij 
  • Kwam in 1966 naar Nederland uit angst voor gevangenschap vanwege zijn deelname aan studentenprotest 
  • Werd in 2002 niet op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer geplaatst, omdat de kandidaatstellingscommissie meende dat hij slechts akkoord ging bij een plaats bij de eerste vier, en de commissie hem lager wilde plaatsen. Op het kandidatencongres bleek dat hij ook genoegen zou nemen met plaats bij de eerste negen. Hij kreeg op het congres echter onvoldoende steun en legde het bij de stemming om plaats negen af tegen zijn fractiegenote Van Gent. 
  • Trad op 1 april 2004 na een afwezigheid van vier maanden af als wethouder van Leiden. Tijdens zijn ziekteverlof waren er ernstige fouten gemaakt bij de Sociale Werkvoorziening en hij nam daarvoor de verantwoordelijkheid op zich. 

woonplaats
Maarssen

hobby's
voetbal (actief in Marokko)

publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
Toof Brader en Marja Vuijsje, "Haagse portretten. Tweede-Kamerleden, ministers, staatssecretarissen" (1995, 1999)

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.