H.G.J. (Henk) Kamp

foto H.G.J. (Henk) Kampvergrootglas Henk Kamp (1952) is sinds 5 november 2012 minister van Economische Zaken. Hij was eerder in 2002-2003 minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, in 2002-2007 minister van Defensie en in 2010-2012 minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. In de perioden 1994-2002 en 2006-2008 was de heer Kamp Tweede Kamerlid voor de VVD, waar hij zich onder meer bezig hield met asielbeleid. Hij bereidde in 2009-2010 de bestuurlijke hervorming op de Antillen voor en was in 2012 samen met Wouter Bos informateur. Eerder was de heer Kamp fiscaal rechercheur en wethouder in Borculo.

VVD
in de periode 1994-heden: lid Tweede Kamer, minister

voornamen (roepnaam)

Henricus Gregorius Jozeph (Henk)

personalia

geboorteplaats en -datum
Hengelo (Ov.), 23 juli 1952

partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1972

hoofdfuncties en beroepen

  • stafmedewerker groothandel, tot 1977 
  • lid gemeenteraad van Borculo, van 5 september 1978 tot 12 april 1994 
  • fiscaal rechercheur, van 1980 tot 1986 
  • wethouder (onder andere belast met openbare werken, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, sport, economische aangelegenheden en milieu) van Borculo, van 29 april 1986 tot 12 april 1994 (locoburgemeester van 1990 tot 1994) 
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van juli 1986 tot mei 1994 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 22 juli 2002 
  • minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, van 22 juli 2002 tot 27 mei 2003 
  • minister van Defensie, van 12 december 2002 tot 22 februari 2007 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 januari 2003 tot 27 mei 2003 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 november 2006 tot 18 december 2008 
  • commissaris voor Bonaire, Sint Eustatius en Saba, van 1 januari 2009 tot 10 oktober 2010 
  • minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, van 14 oktober 2010 tot 5 november 2012 
  • minister van Economische Zaken, vanaf 5 november 2012 

partijpolitieke functies

vorige
  • lid bestuur VVD afdeling Borculo 
  • vicefractievoorzitter VVD Provinciale Staten van Gelderland, van 1990 tot 1994 

nevenfuncties

vorige
  • lid dagelijks bestuur Samenwerkingsverband Oost-Gelderland (Regio Achterhoek), van 1990 tot 1994 
  • lid Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening Arnhem/Oost-Gelderland (voor Kamerlidmaatschap) 
  • voorzitter Gelders Energie Informatie Systeem (voor Kamerlidmaatschap) 
  • voorzitter Platform Arbeidsvoorziening Arnhem/Oost-Gelderland, van 1990 tot 1994 
  • lid Raad van Advies Academie Bestuur en Recht, Hogeschool te Enschede 
  • lid Employee Benefits Adviescollege, Delta Lloyd Verzekeringsgroep n.v. 
  • lid bestuur Toneelgroep "Oostpool" (v.h. Theater van het Oosten) te Arnhem, van 1995 tot 2000 
  • lid Raad van Commissarissen "PLS Holding" B.V. te Almelo, van 1 januari 2008 tot oktober 2010 
  • lid bestuur Stichting Administratiekantoor van aandelen "Reesink" te Zutphen, van 1 januari 2008 tot oktober 2010 
  • lid Raad van Toezicht Stichting "Geldersch Landschap en Geldersche Kasteelen", van 14 februari 2008 tot oktober 2010 
  • 'verkenner' namens de Tweede Kamer bij kabinetsformatie, van 13 september 2012 tot 18 september 2012 
  • informateur, van 18 september 2012 tot 30 oktober 2012 (samen met W.J. Bos) 

afgeleide functies, presidia etc.
lid onderzoekscommissie technolease (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 2002 tot juni 2002

opleiding

lager onderwijs
  • R.K. lagere school te Hengelo (Ov.) 

voortgezet onderwijs
  • h.a.v.o., Openbare middelbare school te Lochem, tot 1972 

hoger beroepsonderwijs
  • controleursopleiding, Opleidingscentrum Belastingdienst te Utrecht, van 1977 tot 1980 

activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer in de periode 1994-2002 vooral bezig met asiel- en vreemdelingenbeleid, integratie, sociale zaken en werkgelegenheid, financiën (belastingen) en binnenlandse zaken (o.a. herindelingen). Was in de periode 2007-2008 woordvoerder immigratie- en integratiebeleid. 
  • Bracht in 2007 de initiatiefnota immigratie en integratie uit, waarin voorstellen staan om tot een strenger immigratiebeleid (m.n. huwelijksimmigratie) te komen en om het aantal asielzoekers te doen dalen 
  • Diende in 2008 een initiatiefwetsvoorstel in over een verbod op het dragen van gezichtsbedekkende kleding in het openbaar en in voor het publiek openstaande gebouwen 
  • Bracht in 2008 als aanvulling op de initiatiefnota immigratie en integratie de nota Islam uit over de positie van moslims in de Nederlandse samenleving 

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Bracht in 2002 de Stellingnamebrief Nationaal Ruimtelijk Beleid uit, waarin hij vooruitlopend op een Nota Ruimte, de beleidsrichting schets voor het ruimtelijk beleid. Dat beleid gaat uit van een minder strakke centrale regelgeving en grotere vrijheid voor gemeenten en provincies. Er komt meer ruimte voor verstedelijking. Het verstedelijkings- en natuurbeleid zullen worden geïntegreerd. (28.667) 
  • Was in 2003 als minister van Defensie samen met minister De Hoop Scheffer verantwoordelijk voor het besluit Nederlandse militairen uit te zenden naar Irak, in het kader van een internationale stabilisatiemacht (23.432, nr. 65) 
  • Diende in 2003 als minister van VROM een wetsvoorstel tot algehele herziening van de Wet op de ruimtelijke ordening in. De herzieningswet werd in 2006 door zijn opvolgers in het Staatsblad gebracht. (28.916) 
  • Zijn beleid als minister van Defensie in het tweede kabinet-Balkenende was gericht op het verbeteren van de (snelle) inzetbaarheid van de krijgsmacht, met name bij vredesmissies. 
  • Voerde vanaf 2003 een grote herstructurering bij Defensie door. Deze plannen werden in een brief van hem staatssecretaris Van der Knaap aangekondigd in juni 2003 en nader uitgewerkt in de brief 'Op weg naar een nieuw evenwicht: de krijgsmacht in de komende jaren', die tegelijkertijd met de begroting 2004 verscheen. Door de herstructurering moesten exploitatiekosten worden teruggedrongen. De ondersteunende eenheden van de diverse krijgsmachtonderdelen werden samengevoegd en diverse grote bases (Twente, Soesterberg, Valkenburg, Seedorf) gesloten. Daarnaast werd geïnvesteerd in expeditionaire middelen ten behoeve van vredesmissies. In totaal vervielen ruim 11.000 functies. (28.600-X, nr. 49) 
  • Was in 2004 samen met minister Bot verantwoordelijk voor het besluit tot verlenging van de aanwezigheid van Nederlandse militairen in Zuid-Irak tot twintig maanden. Liet de troepen daarna terugkeren. (24.432, nr. 164) 
  • Bracht in 2005 de Landmacht, Luchtmacht en Marine onder eenhoofdige leiding van een Commandant der Strijdkrachten (CDS). De CDS bepaalt het operationele beleid en is verantwoordelijk voor de operationele planning, aansturing en inzet van de krijgsmacht. De functie komt in plaats van die van Chef-Defensiestaf. 
  • Was in 2006 samen met minister Bot als eerste verantwoordelijk voor het besluit Nederlandse militairen in het kader van een VN-operatie voor twee jaar uit te zenden naar de Afghaanse provincie Uruzgan (27.925, nrs. 193 en 195) 
  • Diende in 2011 als minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid een wetsvoorstel in over verhoging van de AOW-leeftijd naar 66 jaar (kamerstuk 32846). Dit voorstel diende als 'stok-achter-de-deur' voor het geval sociale partners niet zelf een pensioenakkoord tot stand konden brengen. Op 10 juni 2011 bereikten werkgevers en werknemers dat akkoord en op 16 september gaf ook de Tweede Kamer in meerderheid steun. In het Kamerdebat deed hij enkele concessies over met name werknemers die kort voor hun pensioen ontslag krijgen en over het sparen door werknemers met een laag inkomen om zo eerder te kunnen stoppen. In 2020 gaat de pensioenleeftijd naar 66 jaar en daarna stijgt die leeftijd met de levensverwachting. Eerder stoppen kost 6,5 procent AOW, gepensioneerden met een laag inkomen krijgen een fiscale korting en de pensioenfondsen krijgen grotere vrijheid bij het kiezen van beleggingsvormen. Het wetsvoorstel werd in februari 2012 aangenomen door de Tweede Kamer, maar in juni 2012 door een nieuw wetsvoorstel. (33.046) 
  • Bracht in 2012 een hoofdlijnennota uit over aanvullende pensioenen. Er moet een nieuw toetsingskader voor aanvullende pensioenen komen, waarvan de belangrijkste elementen zijn: 1. sociale partners en pensioenfondsen moeten vooraf transparant zijn over de verdeling van financiële risico's, zodat jongeren en ouderen weten waar ze aan toe zijn; 2. fondsen zullen deelnemers helderheid verschaffen over de risico's en over de gevolgen hiervan voor de koopkracht van hun pensioen; 3. fondsen worden minder afhankelijk van dagkoersen op de financiële markten; 4. een wettelijk kader zorgt ervoor dat in de contracten beter rekening gehouden wordt met de benodigde financiering voor indexatie; 5. er komt één nieuw toetsingskader, met dezelfde uitgangspunten voor bestaande en nieuwe contracten 
  • Bracht in 2012 een hoofdlijnennotitie uit over hervorming van de arbeidsmarkt. Werkgevers moeten werknemers zonder voorafgaande toets kunnen ontslaan, maar moeten dan wel de eerste periode van werkloosheid WW betalen. Werknemers krijgen bij ontslag een financiële vergoeding die ingezet moet worden voor scholing of voor het vinden van een nieuwe baan. 
  • Besloot in 2013 in samenspraak met de pensioen- en verzekeringssector tot oprichting van de Nederlandse Investeringsinstelling (NII). Banken werden uitgenodigd daarin te participeren. Hiermee moet er aanvullend kapitaal voor kredietverlening komen. Projecten die in de kern renabel zijn, maar die om verschillende redenen niet aan financiering kunnen komen, zullen worden ondersteund. (33.746) 
  • Stelde in 2014 samen met minister Schultz van Haegen 11 locaties vast voor grote windmolensparken op land. Het gaat om locaties in Noordoost Groningen, Drenthe, rond het IJsselmeer en in Flevoland en in het Rijnmondgebied. 

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 2002 samen met minister Donner een wet in het Staatsblad (Stb. 589) waardoor bepalingen van de Huurprijzenwet woonruimte en de Wet op de huurcommissies worden geïntegreerd in een nieuwe Uitvoeringswet huurprijzen woonruimte. Daarnaast wordt een deel van de tekst van de Huurprijzenwet woonruimte overgeheveld naar de nieuwe titel 7.4 van Boek 7 van het Burgerlijk Wetboek. Hierdoor wordt de huur(prijs)wetgeving vereenvoudigd en moet grotere uniformiteit in de uitspraken van de huurcommissies worden bereikt. Het wetsvoorstel was in 2001 ingediend door minister Korthals en staatssecretaris Remkes. (26.090) 
  • Bracht in 2004 samen met minister Bot de wet tot goedkeuring van een verdrag inzake de toetreding van Bulgarije, Estland, Litouwen, Roemenië, Slovenië en Slowakije tot de NAVO tot stand (28.871) 
  • Bracht in 2012 de Wet woonlandbeginsel (Stb. 198) in de sociale zekerheid tot stand. De hoogte van de uitkering op grond van de Algemene kinderbijslagwet (AKW), de Algemene nabestaandenwet (ANW), de Wet op het kindgebonden budget (WKB) en de Wet werk en inkomen naar Arbeidsvermogen (WIA) voor landen buiten de EU wordt gerelateerd aan het kostenniveau van het land waar de belanghebbende of het kind woont. (32.878) 
  • Bracht in 2012 een wijziging (Stb. 327) van de Wet kinderopvang en kwaliteitseisen peuterspeelzalen tot stand in verband met het aanbrengen van grondslagen die hervorming van en bezuiniging op de kinderopvangtoeslag mogelijk maken en in verband met het incorporeren van de tegemoetkoming in de kosten van kinderopvang van de gemeente en het Uitvoeringsinstituut werknemersverzekeringen in de kinderopvangtoeslag. Er wordt een grondslag gecreëerd om een inkomensonafhankelijke eigen bijdrage per gezin mogelijk te maken. De gehele uitvoering van de kinderopvangtoeslag komt rekening van de Belastingdienst/ Toeslagen. (33.212) 
  • Bracht in 2012 een wet (Stb. 328) tot stand over verhoging van de AOW- en pensioenrichtleeftijd. Vanaf 2013 gaat de AOW- en pensioenleeftijd stapsgewijs omhoog naar 66 in 2019 en naar 67 jaar in 2023. (33.290/) 
  • Bracht in 2013 de Instellingswet Autoriteit Consument en Markt in het Staatsblad (Stb. 103). De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa), de Onafhankelijke Post en Telecommunicatie Autoriteit (OPTA) en de Consumentenautoriteit (CA) gaan samen in een op te richten Autoriteit Consument en Markt (ACM). Het wetsvoorstel was in 2012 ingediend en in de Tweede Kamer verdedigd door minister Verhagen. (33.186) 
  • Bracht in 2013 een nieuwe Wet op de Kamer van Koophandel (Stb. 507) tot stand. De bestaande twaalf Kamers van Koophandel, de vereniging Kamer van Koophandel Nederland en de stichting Syntens worden samengevoegd tot één organisatie met de status van een zelfstandig bestuursorgaan. Als nieuwe taken krijgen de Kamers innovatiestimulering en beheer van ondernemerspleinen. De wettelijke heffingen van inschrijfplichtigen worden afgeschaft. (33.553) 

als (in)formateur
  • Kreeg op 13 september 2012 van de Tweede Kamer het verzoek uit te zoeken wat de opdracht voor een of meerdere informateurs zou kunnen zijn bij de vorming van een nieuw kabinet 
  • Kreeg op 18 september 2012 op basis van het door hem als 'verkenner' uitgebrachte verslag samen met drs. W.J. Bos de opdracht om - mede gelet op de financieel-economische situatie en in verband daarmee de begroting voor 2013 - op zo kort mogelijke termijn de mogelijkheid te onderzoeken van een stabiel kabinet uit VVD en PvdA, de grootste partijen en de grootste winnaars. Op 29 oktober brachten zij een eindrapport uit, dat zowel een (ontwerp-)regeerakkoord als afspraken over de verdeling van kabinetsposten bevatte. Dit moet de basis vormen van een kabinet-Rutte/Asscher van VVD en PvdA. 

wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 2006 kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer, maar hij viel na de tweede ronde af als kandidaat met de minste stemmen. 
  • Was vanaf medio 2007 tot oktober dat jaar afwezig vanwege een knie-operatie 

uit de privésfeer
  • Zijn ouders stemden op de KVP 
  • Was op kostschool bij de paters Carmelieten klasgenoot van Jan Marijnissen (SP) 
  • Zijn vader was groothandelaar in papier. Na diens overlijden in 1964 zette de moeder van Henk het bedrijf voort. 

verkiezingen
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen van 2006 nummer 3 op de kandidatenlijst van de VVD 

ridderorden
Officier in de Orde van Oranje-Nassau, 11 april 2007

publicaties/bronnen

publicaties
artikelen in "Liberaal Reveil" en "Liberté, Egalité, Fraternité" (1993)

literatuur/documentatie
  • Floris van Straaten "Een rechtlijnig leider met een moordend tempo", NRC Handelsblad, 6 september 2004 
  • Bart Dirks en Sheila Sitalsing, "'Er valt niets op te helderen'", De Volkskrant, 13 december 2008 
  • Cees van der Laan en Teun Lagas, "De enige oplossing: nooit spelletjes spelen", Trouw, 5 januari 2009 
  • Karen Zandbergen en Bart Zuidervaart, "Altijd helder en duidelijk", Trouw, 30 september 2013 
  • Toof Brader en Marja Vuijsje, "Haagse portretten. Tweede-Kamerleden, ministers, staatssecretarissen" (1995, 1999) 

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd te Lochem, 22 augustus 1975

kinderen
1 dochter en 1 zoon

beroep grootvader (vaderskant)
wethouder

beroep grootvader (moederskant)
leraar

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.