Mr. B.O. (Boris) Dittrich

foto Mr. B.O. (Boris) Dittrichvergrootglas

Voormalige rechter, die als D66-Tweede Kamerlid en partijleider zijn partij en zichzelf uitstekend wist te presenteren. Begon zijn loopbaan als advocaat in Amsterdam en was daarna rechter bij de Arrondissementsrechtbank Alkmaar. In de Kamer hield hij zich aanvankelijk vooral bezig met justitie en later ook met terreinen als werkgelegenheid, Antilliaanse zaken, medisch-ethische zaken, cultuur, ontwikkelingssamenwerking, politie en integratie. Zette zich volop in voor de rechten van homo's. Bracht vier initiatiefwetten tot stand onder meer over stalking en een spreekrecht voor slachtoffers van misdrijven. Onder zijn politieke leiderschap nam D66 deel aan het tweede kabinet-Balkenende. Stapte op als fractievoorzitter nadat hij de uitkomst van het debat over de militaire missie naar Afghanistan verkeerd had ingeschat.

D66
in de periode 1994-2006: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK


voornamen (roepnaam)

Boris Ottokar (Boris)

personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 21 juli 1955

partij/stroming

partij(en)
  • D'66 (Democraten 1966), van 1981 tot 15 juni 1985 (partijnaam gewijzigd)
  • D66 (Democraten 66)

hoofdfuncties en beroepen

  • advocaat, advocatenkantoor "Ingelse c.s." te Amsterdam, van 1984 tot 1 april 1989 (gespecialiseerd in huurrecht, ontslagrecht, familierecht, strafrecht en vreemdelingenrecht)
  • rechter Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, van 1 april 1989 tot 17 mei 1994 (voorzitter vreemdelingenkamer, politierechter, lid meervoudige strafkamer, lid familiekamer, lid psychiatrisch patiëntenrechtkamer)
  • lid deelgemeenteraad Amsterdam-Zuid, van maart 1990 tot maart 1994
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 30 november 2006
  • fractievoorzitter D66 Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 januari 2003 tot 3 februari 2006
  • advocaat bij Human Rights Watch te New York, vanaf maart 2007 (met name op het gebied van rechten van homoseksuelen)

activiteiten

als parlementariër
  • Diende in 1997 met Willie Swildens-Rozendaal (PvdA) en Otto Vos (VVD) een initiatiefwetsvoorstel in inzake de bestraffing van hinderlijk volgen ('stalking'). Dit voorstel werd in 2000 wet (Stb. 282). (25.768)
  • in april 1998 nam de Tweede Kamer een door hem en Anne-Lize van der Stoel (VVD), Leonie Sipkes (GL) en Willie Swildens (PvdA) ingediende motie aan, waarin om wettelijke openstelling van het huwelijk voor mensen van hetzelfde geslacht werd gevraagd
  • Diende in 2001 een initiatiefwetsvoorstel in over invoering van een spreekrecht voor slachtoffers en nabestaanden van een misdrijf. In september 2002 nam Fred Schonewille (LPF) mede de verdediging van dit voorstel op zich. Het voorstel werd in 2005 wet (Stb. 382). (27.632)
  • Diende in 2002 met Theo Rietkerk (CDA) een initiatiefwetsvoorstel in om de verjaringstermijn voor de vervolging van moord te laten vervallen. Als tweede ondertekenaar trad later Van Haersma Buma op. Het voorstel werd in 2005 wet (Stb. 595). (28.495)
  • Diende in 2003 samen met Femke Halsema (GroenLinks) een initiatiefwetsvoorstel in over de vaste boekenprijs. Door de vaste boekenprijs een wettelijke basis te geven, moet een breed en divers aanbod van boeken worden gewaarborgd. Als derde ondertekenaar trad later Van Nieuwenhoven (PvdA) op. Dit voorstel werd in 2005 wet (Stb. 600). (28.652)

wetenswaardigheden

woonplaats
New York

publicaties/bronnen

publicaties
  • "Een blauwe stoel in Paars" (Amsterdam, 2001)
  • "Elke liefde Telt, voor gelijke rechten de wereld rond" (2009)
  • "Moord en brand" (politieke thriller, 2011)
  • "De waarheid liegen" (roman, 2013)
  • "W.O.L.F." (thriller, 2016)

literatuur/documentatie
  • René Moerland en Jos Verlaan, "Afgewezen zondagsschilder scoort in de politiek", NRC Handelsblad, 28 april 2004
  • Jos Verlaan, "Van routinier tot risee van de Kamer. Opstappen Dittrich geprezen", NRC Handelsblad, 4 februari 2006
  • Toof Brader en Marja Vuijsje, "Haagse portretten. Tweede-Kamerleden, ministers, staatssecretarissen" (1995, 1999)

uitgebreide versie

uitgebreide versie
Van deze pagina bestaat een uitgebreide versie met partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding, wetenswaardigheden etc. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft. reageer

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.