Mr.Drs. J.C. (Hans) van Baalen

foto Mr.Drs. J.C. (Hans) van Baalenvergrootglas Hans van Baalen (1960) is sinds 14 juli 2009 lid van het Europees Parlement. Hij maakt namens de VVD deel uit van de fractie van de Alliantie van Liberalen en Democraten voor Europa (ALDE). De heer Van Baalen was Tweede Kamerlid voor de VVD van 28 september 1999 tot 23 mei 2002 en van sinds 30 januari 2003 tot 14 juli 2009. Hij was lijsttrekker van de VVD bij de Europese verkiezingen van 2009 en 2014. Voor zijn Kamerlidmaatschap was hij directeur Public Affairs Consultants bij Deloitte Consulting en internationaal secretaris van de VVD. In de Tweede Kamer en nu in het Europees Parlement houdt hij zich bezig met buitenlandse zaken en defensie.

VVD
in de periode 1999-heden: lid Tweede Kamer, lid Europees Parlement

voornamen (roepnaam)

Johannes Cornelis (Hans)

personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 17 juni 1960

partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1986

Fractie Europees Parlement
Alliantie van Liberalen en Democraten voor Europa (ALDE)

hoofdfuncties en beroepen

  • freelance journalist Sijthoff Pers, correspondent gemeentepolitiek, van 24 januari 1979 tot 14 januari 1981 
  • adviseur Public & European Affairs en Corporate Communication, tevens directeur Public Affairs Consultants bij Deloitte Consulting, van 1 november 1988 tot 1 september 1999 
  • zelfstandig bestuursadviseur strategie, management en organisatie, van 1 september 1998 tot 28 september 1999 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 28 september 1999 tot 23 mei 2002 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 januari 2003 tot 14 juli 2009 
  • lid Europees Parlement, vanaf 14 juli 2009 

partijpolitieke functies

overzicht
  • voorzitter LIGN (Liberale Internationale Groep Nederland), vanaf 1997 
  • vicepresident Liberale Internationale van LIGN, vanaf 1997 
  • vicevoorzitter ALDE (Alliantie van Liberalen en Democraten voor Europa), vanaf 22 november 2014 

vorige
  • lid VVD-commissies Buitenlandse Zaken & Ontwikkelingssamenwerking, Europese Zaken en Defensie, van 1990 tot 1998 
  • lid bestuur VVD Kamercentrale Den Haag, van 1991 tot 1993 
  • lid LCV (Landelijke Commissie Vorming en Scholing), van 1991 tot 1993 
  • lid Eurocontact, van 1991 tot 1993 
  • lid bestuur LIGN (Liberale Internationale Groep Nederland), van 1991 tot 1997 
  • co-auteur "Wel vrijwillig, niet vrijblijvend; talent-management bij de VVD", 1991 
  • lid Stuurgroep Talent-Management VVD, van 1992 tot 1994 
  • international secretaris hoofdbestuur VVD, van 14 mei 1993 tot 1 januari 1998 
  • lid bestuur Liberale Internationale te Londen, van 1993 tot 1997 
  • lid ELDR-programmacommissies Europese Verkiezingen 1994 en 1999 
  • landelijk campagneleider VVD Tweede Kamerverkiezingen 1998, van 24 maart 1997 tot 2 april 1998 
  • lid landelijke p.r.-commissie (LPC), van 24 maart 1997 tot 2 april 1998 
  • voorzitter Organisatiecomité VVD 50, van 24 maart 1997 tot 1 februari 1998 
  • lid mensenrechtencommissie Liberale Internationale, tevens rapporteur positie Roma in Midden- en Oost-Europa, vanaf 1999 
  • landelijk campagneleider VVD Tweede Kamerverkiezingen en verkiezingen Provinciale Staten 2003 
  • voorzitter ELDR-programmacommissie Europese Verkiezingen 2004 
  • lid presidium (bureau) Liberale Internationale, van 2000 tot mei 2005 
  • vicepresident Liberale Internationale te Londen, van 2005 tot 2009 
  • president Liberale Internationale te Londen, van april 2009 tot 27 april 2014 

lijsttrekkerschap etc.
  • lijsttrekker VVD Europese verkiezingen 2009, van 13 oktober 2008 tot 4 juni 2009 
  • lijsttrekker VVD Europese verkiezingen 2014, vanaf 23 november 2013 (vanaf 27 april 2013 de enige kandidaat) 

Europese (parlements)commissies e.d.

  • lid commissie buitenlandse zaken, vanaf juli 2009 
  • lid subcommissie veiligheid en defensie (coördinator ALDE-fractie), vanaf juli 2009 
  • plaatsvervangend lid commissie industrie, onderzoek en energie, van juli 2009 tot juni 2014 
  • voorzitter parlementaire delegatie voor Japan, van september 2009 tot juni 2014 
  • lid (van 2009-2010 en vanaf 2014 plaatsvervangend) parlementaire delegatie voor de Verenigde Staten, vanaf september 2009 
  • lid (van 2009-2010 plaatsvervangend) parlementaire delegatie voor Afghanistan, van september 2009 tot juni 2014 
  • lid parlementaire delegatie voor Zuid-Afrika, vanaf juni 2014 
  • plaatsvervangend lid parlementaire vergadering ACS-EU, vanaf juni 2014 

nevenfuncties

huidige
  • fellow 21st Century Trust, Londen, vanaf september 1988 
  • vicevoorzitter Atlantische Commissie Nederland, vanaf 2003 
  • voorzitter Raad van Toezicht NIMD (Netherlands Institute of Multi Party Democracy), vanaf 2005 
  • fellow IISS (International Institute for Strategic Studies, Londen, vanaf 2007 
  • fellow Salzburg Global Seminar, vanaf 2009 

vorige
  • diverse (bestuurs)functies bij de Leidse Studenten Vereniging "Minerva" (1979-1986), waaronder presidiaat Koninklijke Leidsche Studenten Vereeniging tot Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel "Pro Patria" 
  • lid Uitvoerend Comité Vierdaagse van Nijmegen van de KNBLO (Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding), van 1985 tot 1990 
  • lid Raad van Toezicht Stichting voor het Nieuwe Zuid-Afrika, van 1 januari 1994 tot 1 januari 1998 
  • VVD-gedelegeerde, algemene vergadering NOVIB, van 14 mei 1993 tot 1 januari 1998 
  • bestuursvoorzitter Vijverberg Fundatie, van 4 april 1995 tot 1 augustus 1997 
  • lid Koning Willem I Kring (Kwik), van 1 januari 1996 tot 1 september 1998 
  • lid mensenrechtencommissie Liberale Internationale, tevens rapporteur positie Roma in Midden- en Oost-Europa, Londen, van 1999 tot 2009 
  • lid Noord-Atlantische Assemblée 
  • plaatsvervangend lid namens de Tweede Kamer in de Europese Conventie voor de vaststelling van een Europese Grondwet, van maart 2002 tot 19 september 2002 
  • lid Parlementaire Vergadering van de Raad van Europa, van 23 juni 2003 tot 23 november 2004 
  • lid bestuur EBN (Europese Beweging Nederland), Den Haag 
  • lid algemeen bestuur Atlantische Commissie te Den Haag 

afgeleide functies, presidia etc.
  • rapporteur betrokkenheid Staten-Generaal bij Europese wetgeving (rapport "Op tijd is te laat"), 2002 
  • voorzitter parlementaire werkgroep 'Parlementair onderzoek NATO Response Force (NRF)' over het inlichtingenrecht van de Tweede Kamer bij de inzet van de krijgsmacht, van juni 2005 tot juni 2006 
  • voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 20 december 2006 tot 10 april 2007 
  • voorzitter vaste commissie voor Defensie (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 10 april 2007 tot 18 juni 2009 

erefuncties, comité's van aanbeveling etc.
  • erelid Koninklijke Leidsche Studenten Vereeniging tot Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel "Pro Patria" (tijdens studie) 
  • erevoorzitter Liberale Internationale, 27 april 2014 

opleiding

lager onderwijs
  • Openbare lagere school te Krimpen aan den IJssel 

voortgezet onderwijs
  • h.a.v.o., bijzonder-neutrale "Krimpenerwaard College" te Krimpen aan den IJssel, van 1973 tot 1977 
  • atheneum-a, bijzonder-neutrale "Krimpenerwaard College" te Krimpen aan den IJssel, van 1977 tot 1979 

academische studie
  • rechten (Nederlands recht, internationaal publiekrecht), Rijksuniversiteit Leiden, van 1979 tot 1986 
  • rechten (staatkundige studierichting, internationale variant), Rijksuniversiteit Leiden, van 1986 tot 1988 

activiteiten

als parlementariër
  • Interpelleerde op 3 juni 2004 minister-president Balkenende en minister Bot over de Europese Grondwet 

op het gebied van de EU
  • Was in 2009 mede-indiener van een (verworpen) resolutie waarin beperking van de persvrijheid in Italië door de regering-Berlusconi werd veroordeeld 
  • Was in 2014 waarnemer bij de parlementsverkiezingen in Oekraïne 

wetenswaardigheden

algemeen
  • Kwam in april 1998 in opspraak vanwege berichten (o.a. in 'Vrij Nederland' en het t.v.-programma 'Netwerk') over vermeende extreem-rechtse sympathieën in zijn studententijd. Werd echter gerehabiliteerd na een door drie staatsraden uitgevoerd onderzoek. 
  • Ontving voor zijn verdiensten voor de VVD op 16 mei 1998 de Thorbeckepenning 
  • Pleitte in 2004 voor herinvoering van de dienstplicht 
  • Zette zich in 2005 samen met Frans Timmermans (PvdA) en Mat Herben (LPF) in voor erkenning en onderscheiding voor de Poolse bevrijders van ons land in de Tweede Wereldoorlog 
  • Maakte zich sterk voor de komst van een standbeeld voor Thorbecke nabij het Binnenhof 
  • Na een bezoek aan Nicaragua in 2009, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Liberale Internationale, meldde de regering van dat land dat hij het land was uitgezet. Hij had zich kritisch uitgelaten over een verandering van de Nicaraguaanse grondwet waardoor voor president Ortega een tweede termijn mogelijk werd. Van Baalen zelf meldde dat hij al was doorgereisd naar Costa Rico toen het bericht over zijn uitzetting verscheen. Later ontkende de regering de uitzetting en bood zij excuses aan. 

uit de privésfeer
  • Zijn vader was administrateur 
  • Zijn echtgenote is directeur van het Fonds Slachtofferhulp 

anekdotes en citaten
  • In een interview met Marc Peperkoorn van "De Volkskrant" op 31 juli 2010 noemde hij zijn werk in het Europees Parlement meer corvee dan passie. Op dat moment was hij voorzitter van de VVD-delegatie in het Europees Parlement. 

woonplaats
's-Gravenhage

e-mailadres
hans.vanbaalen@europarl.europa.eu

buitenlandse onderscheidingen
  • Ridder Grootkruis in de Orde van de Briljanten Ster (Taiwan), 30 april 2002 (persoonlijk onderscheiden door de president van Taiwan) 
  • Gouden Lauwerkrans, Bulgarije, 4 oktober 2005 
  • Officier in de Kroonorde van België, 14 augustus 2006 
  • Commandeur van de Ster van Roemenië (Steaua Romaniei), 3 november 2006 
  • Officier in de Orde van Verdienste van de Republiek Polen, 12 december 2006 
  • Groot-Officier in de Kroonorde Wissam Al Alaoui (Marokko), 25 april 2008 
  • Ridder Grootkruis in de Orde van de Genadige Wolken (Taiwan), 19 mei 2008 
  • medaille voor Militaire Verdienste, Bulgarije, 30 juni 2008 
  • medal of honour, Ambassador of Iraq in The Hague, 2009 
  • herinneringsmedaille in de eerste graad, van de minister van Defensie van de Republiek Slowakije (Pamatnu Medailu Ministra Obrany Slovenskej Republiky), 2009 
  • ereteken Roemeense Leger (Emblema de Onoare a Armatei Romaniei), 2009 
  • Bintang Mahaputra Utama (Indonesië), 2009 
  • Medal of Honour for Congressional Diplomacy (Legislative Yuan, Taiwan), 12 april 2010 
  • Ridder Grootkruis in de Orde van Verdienste van de Republiek Cyprus, 21 juni 2012 

overige onderscheidingen en prijzen
  • Vierdaagse Kruis (KNBLO), juli 1984 
  • erepenning van burgemeester Sergio Trucco Palacios van de gemeente Las Condes, Groot-Santiago de Chile, 1990 
  • Thorbeckepenning (VVD), 16 mei 1998 
  • NAVO-medaille Bosnië, 2002 
  • Officierskruis Koninklijke Landmacht, 6 december 2003 
  • Freedom Price 2004 (uit handen van de Deense premier Rasmussen) 
  • Coherentieprijs 2007 (EVS (Evert Vermeer Stichting)) 
  • Engel van het jaar 2009 (van de ChristenUnie gelieerde jongerenorganisatie 'PerspectieF') 
  • Penning van de Minister van Defensie, 2009 
  • Penning van de Staatssecretaris van Defensie, 2009 
  • Friedrich-Naumann-Medaille für die Freiheit (onderscheiding van de Duitse liberale partij FDP voor het bevorderen van de mensenrechten), 19 juni 2011 

verenigingen, sociëteiten, genootschappen etc.
  • lid Leidse studentenvereniging "Minerva" (tijdens studie) 
  • lid Koninklijke Leidsche Studenten Vereeniging tot Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel "Pro Patria" (tijdens studie) 
  • lid Leids Volkenrechtelijk Dispuut Prof.Mr. B.M. Telders, vanaf 1984 
  • lid NZAV (Nederlands-Zuidafrikaanse Vereniging), vanaf 1980 
  • lid KNBLO (Koninklijke Bond voor Lichamelijke Opvoeding), vanaf 1985 
  • lid KVNRO (Koninklijke Vereniging Nederlandse Reserve-Officieren), vanaf 1986 
  • begunstiger Koninklijke Nederlandse Vereniging "Ons Leger", vanaf 1986 
  • lid NOV (Nederlandse Officieren Vereniging), vanaf 1992 
  • lid vereniging "Mars & Mercurius", vanaf 2001 

militaire dienst
  • dienstplichtig officier voor internationale civiel-militaire samenwerking (CIMIC), Staf Eerste Legerkorps te Apeldoorn en Hannover, van 10 september 1986 tot 23 juni 1988 
  • als reserve-officier (majoor) uitgezonden naar Bosnië, van 17 september 2002 tot 15 oktober 2002 

rang(en) reserve-officier
  • reserve-majoor, militair juridische dienst, Koninklijke Landmacht, van 24 april 1999 tot 1 januari 2003 (officier voor internationale civiel-militaire samenwerking) 
  • reserve-luitenant-kolonel, militair juridische dienst, Koninklijke Landmacht, van 1 januari 2003 tot 1 januari 2008 
  • reserve-kolonel, militair juridische dienst, Koninklijke Landmacht, vanaf 1 januari 2008 (onder gelijktijdige plaatsing bij 1 NL CIMIC Bataljon) 

publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • Interview met Robert Vuijsje, "Ik vind mezelf wel rechts genoeg" in: Nieuwe Revu (52), 15-22 december 2004 
  • T. Lagas, "Hans van Baalen. Sterke rechtsbuiten", in: Trouw, 10 februari 2006 

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd, april 2006

echtgeno(o)t(e)/partner
F.L. Sybesma, Francine Laurine (Ineke)

kinderen
1 zoon

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.