Drs. M.A.M. (Marleen) Barth

foto Drs. M.A.M. (Marleen) Barthvergrootglas Marleen Barth (1964) is sinds 7 juni 2011 Eerste Kamerlid voor de PvdA. Zij is fractievoorzitter. Barth was acht jaar parlementair journaliste van 'Trouw' en daarna vier jaar Tweede Kamerlid. Als Kamerlid hield zij zich vooral bezig met onderwijs. In 2003 was mevrouw Barth lijsttrekker van de PvdA in Noord-Holland en een jaar Statenlid (fractievoorzitter). In 2005-2008 was zij voorzitter van de onderwijsvakbond CNV en in 2008-2013 was zij voorzitter van GGZ Nederland. Sinds december 2013 is zij vicevoorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie.

PvdA
in de periode 1998-heden: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

voornamen (roepnaam)

Magdalena Antoinette Maria (Marleen)

personalia

geboorteplaats en -datum
Den Helder, 21 maart 1964

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek

partij/stroming

partij(en)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van 1986 tot 1990
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf oktober 1997

hoofdfuncties en beroepen

  • parlementair verslaggever, dagblad "Trouw" (onderwerpen: onderwijs, cultuur, wetenschappen en binnenlandse zaken), van 1 februari 1991 tot 1 december 1997
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 mei 1998 tot 23 mei 2002
  • zelfstandig consultant, van 2002 tot 2004 (onder meer voor UNFPA (het VN-bevolkingsfonds) en Sectorbestuur Onderwijs Arbeidsmarkt)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 20 maart 2003 tot december 2004
  • voorzitter CNV Onderwijs, van 1 januari 2005 tot 1 mei 2008
  • eigenaar "Marleen Barth Advies", vanaf maart 2008
  • voorzitter GGZ Nederland, brancheorganisatie van instellingen in de geestelijke gezondheidszorg en verslavingszorg, van 1 mei 2008 tot 1 september 2013
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, vanaf 7 juni 2011
  • fractievoorzitter Eerste Kamer der Staten-Generaal, vanaf 7 juni 2011
  • vicevoorzitter KNMP (Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie), vanaf december 2013 (2 dagen per week)

activiteiten

als parlementariër
  • Was onderwijswoordvoerster van haar fractie en hield zich verder bezig met binnenlandse zaken (gemeentelijke herindeling) en met zedelijkheidswetgeving

opvallend stemgedrag
  • Behoorde in 2015 tot de minderheid van haar fractie (van vijf leden) die vóór het initiatiefvoorstel-Schouw stemde over deconstitutionalisering van de benoeming van burgemeester en commissaris van de Koning (eerste lezing grondwetsherziening)

wetenswaardigheden

woonplaats
Wassenaar

publicaties/bronnen

publicaties
  • diverse artikelen, opiniebijdragen en columns in dagbladen ('Trouw, 'de Volkskrant', 'NRC Handelsblad') en tijdschriften ('Namens', 'Binnenlands Bestuur', 'Socialisme en Democratie', 'Vrij Nederland', 'Schoolbestuur', 'Opzij', 'Academia' en diverse onderwijsbladen)
  • bijdragen aan bundels

literatuur/documentatie
  • Toof Brader en Marja Vuijsje, "Haagse portretten. Tweede-Kamerleden, ministers, staatssecretarissen" (1999)
  • Thijs Niemantsverdriet en Emilie van Outeren, "Een politica die sterke emoties oproept", NRC Weekend, 17 en 18 januari 2015

uitgebreide versie

uitgebreide versie
Van deze pagina bestaat een uitgebreide versie met partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding, wetenswaardigheden etc. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft. reageer

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.