Ir. W. (Wiebe) Draijer

foto Ir. W. (Wiebe) Draijervergrootglas

Ingenieur, die drie jaar voor D66 in de Eerste Kamer zat. Was na werkzaam te zijn geweest in het bedrijfsleven hoogleraar in Enschede. In 1971 schoof zijn partij hem naar voren als minister van Milieuhygiëne in het alternatieve kabinet, dat PvdA, PPR en D66 vóór de verkiezingen samenstelden. Deskundig op het gebied van energievraagstukken. Vader van de latere SER-voorzitter.

D66
in de periode 1971-1974: lid Eerste Kamer

voornaam (roepnaam)

Wiebe (Wiebe)

personalia

geboorteplaats en -datum
Haarlem, 17 juni 1924

overlijdensplaats en -datum
Leiderdorp, 15 november 2007

partij/stroming

partij(en)
D'66 (Democraten 1966), tot 1974

hoofdfuncties en beroepen

  • directeur/eigenaar ingenieursbureau voor stromingstechniek, van 1953 tot 1958
  • directeur N.V. Scheepswerf, Machinefabriek en Constructiewerkplaats "A. de Jong" te Vlaardingen, van 1958 tot 1 september 1963
  • docent werktuigbouwkunde, Technische Hogeschool te Delft, tot 1 september 1963
  • hoogleraar werktuigbouwkunde, in het bijzonder industriële warmtetechniek, Technische Hogeschool Twente te Enschede, van 1 september 1963 tot 1 september 1985
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 17 september 1974
  • rector magnificus Technische Hogeschool Twente te Enschede, van 1 september 1982 tot 1 september 1985

partijpolitieke functies

  • vicefractievoorzitter D'66 Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 11 mei 1971 tot 17 september 1974

nevenfuncties

  • voorzitter afdeling werktuigbouwkunde, Technische Hogeschool Twente te Enschede, omstreeks 1970
  • voorzitter bestuur, Academie voor beeldende kunsten en vormgeving "AKI" te Enschede
  • lid Raad voor de Luchtverontreiniging, omstreeks 1977
  • voorzitter commissie Lucht, Centrale Raad voor de Milieuhygiëne, omstreeks 1977

afgeleide functies, presidia etc.
voorzitter vaste commissie voor Ontwikkelingssamenwerking (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 25 mei 1971 tot 17 september 1974

opleiding

academische studie
  • werktuigbouwkunde, Technische Hogeschool te Delft, tot december 1953

activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder van de D'66-Eerste Kamerfractie voor ontwikkelingssamenwerking, Koninkrijkszaken en onderwijs en wetenschappen

wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in juli 1963 één van de negen gewone hoogleraren van de nieuwe Twentse TH
  • Was in april 1971 in het alternatieve kabinet-Den Uyl/Van Mierlo/Aarden minister van Milieubeheer

verkiezingen
  • In 1971 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

woonplaats(en)/adres(sen)
  • Scheveningen, omstreeks 1953
  • Enschede, Singravelaan 13, omstreeks 1971 en nog in 1974
  • Leiderdorp, Buitentocht 52, omstreeks 1993

publicaties/bronnen

publicaties
"Kruispeiling" (inaugurele rede, 1964)

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
3 zonen en 2 dochters

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.