Verkiezingen 1929

De verkiezingen van 1929 zijn de rustigste van het Interbellum. Er treden nauwelijks verschuivingen op. Zowel RKSP, CHU, VDB als SDAP behouden hun zeteltal. Alleen de ARP en de Liberalen verliezen één zetel. De meerderheid van de rechtse partijen loopt daarmee wel terug naar 53 zetels.

Opvallend is de winst van de SGP, die nu drie zetels in de Kamer krijgt. De HGSP behoudt haar ene zetel, terwijl de RKVP uit de Kamer verdwijnt.

De communisten, die vanwege een intern ideologisch conlicft met twee lijsten komen, winnen één zetel. In 1930 zullen de twee lijsten, van Wijnkoop en De Visser, zich onder druk van Moskou weer verenigen.

De enige nieuwkomer is Floris Vos, een melkfabrikant uit 't Gooi. Hij strijdt tegen de nog bestaande tollen op sommige wegen. Met zijn Middenpartij voor Stad en Land haalt hij één zetel. In de Kamer zal hij echter geen opvallende rol spelen.

Na de verkiezingen wordt een extra-parlementair kabinet-Ruys de Beerenbrouck gevormd, dat wordt gesteund door RKSP, ARP en CHU.

[ V ][ ^^ ]

zetelverdeling

partij1929winst/verlies
RKSP30 
SDAP24 
ARP12-1
CHU11 
Vrijheidsbond8-1
VDB7 
SGP3+1
HGSP1 
Plattelandersbond1 
CP-De Visser1+1
CP-Wijnkoop1 
MP voor Stad en Land1+1
RKVP -1

[ V ][ ^^ ]

kerngegevens

verkiezingsdatum3 juli 1929
aantal uitgebrachte stemmen3.379.503
aantal deelnemende partijen36
aantal partijen dat zetel behaalde12

 * portretten Tweede Kamer 1929 (dagblad 'Het Centrum')


zetelverdeling
kerngegevens
TXT/Print-versie voor correct en passend afdrukken (verschijnt in een nieuw venster)Reageer op deze pagina. Aanvullingen en suggesties zijn altijd welkom!
homeHome           Route