Lidstaten Europese Unie

Met dank overgenomen van Europa Nu.
Lidstaten Europese Unie

Momenteel zijn 28 landen lid van de Europese Unie. De meest recente uitbreiding van de Unie vond plaats op 1 juli 2013, met de toetreding van Kroatië. Er wordt verder over uitbreiding gesproken met verschillende landen in Oost-Europa. De onderhandelingen met Turkije staan onder druk als gevolg van toenemende politieke geschillen tussen dat land en de EU. Het Verenigd Koninkrijk heeft zijn vertrek uit de Europese Unie aangekondigd.

De voorloper van de EU, de Europese Economische Gemeenschap (EEG), startte in 1957 met zes landen: België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland.

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

EU-landen gesorteerd op alfabet

(klik bovenin een kolom om daarop te sorteren)

nrlandinwoners (x1000)opp. (km2 x1000)BNP ($, miljard)parle­ment
Totaal517.4484.482,121.088,6751
1.Duitsland80.45815,5%357,08,0%4.199,019,9%9612,8%
2.Frankrijk67.36413,0%643,814,4%2.856,013,5%749,9%
3.Verenigd Koninkrijk65.39012,6%244,45,5%2.942,914,0%739,7%
4.Italië62.24712,0%301,36,7%2.317,011,0%739,7%
5.Spanje49.3319,5%505,411,3%1.778,08,4%547,2%
6.Polen38.4217,4%312,77,0%1.126,05,3%516,8%
7.Roemenië21.4574,1%238,45,3%483,42,3%324,3%
8.Nederland17.1513,3%41,50,9%924,44,4%263,5%
9.België11.5712,2%30,50,7%529,22,5%212,8%
10.Griekenland10.7622,1%132,02,9%299,31,4%212,8%
11.Tsjechië10.6862,1%78,91,8%375,91,8%212,8%
12.Portugal10.3552,0%92,12,1%314,11,5%212,8%
13.Zweden10.0411,9%450,310,0%518,02,5%202,7%
14.Hongarije9.8261,9%93,02,1%289,61,4%212,8%
15.Oostenrijk8.7931,7%83,91,9%441,02,1%182,4%
16.Bulgarije7.0581,4%110,92,5%153,50,7%172,3%
17.Denemarken5.8611,1%44,51,0%289,81,4%131,7%
18.Finland5.5371,1%338,17,5%244,91,2%131,7%
19.Slowakije5.4451,1%49,01,1%179,70,9%131,7%
20.Ierland5.0681,0%70,31,6%353,31,7%111,5%
21.Kroatië4.2700,8%56,61,3%102,10,5%111,5%
22.Litouwen2.7930,5%65,31,5%91,50,4%111,5%
23.Slovenië2.1020,4%20,30,5%71,20,3%81,1%
24.Letland1.9240,4%64,61,4%54,00,3%81,1%
25.Estland1.2440,2%45,21,0%41,60,2%60,8%
26.Cyprus1.2370,2%9,30,2%31,80,2%60,8%
27.Luxemburg6060,1%2,60,1%62,10,3%60,8%
28.Malta4490,1%0,30,0%19,30,1%60,8%
Totaal517.4484.482,121.088,6751

 

opp: oppervlakte

BNP: Bruto Nationaal Product

parlement: aantal vertegenwoordigers in het Europees Parlement

Bovenstaande gegevens zijn voor een belangrijk deel gebaseerd op het CIA World Factbook.

2.

Overzeese gebiedsdelen

Een aantal EU-landen heeft overzeese gebiedsdelen, die onder de Europese Unie vallen en waarop de Europese verdragen volledig van toepassing zijn. Dit zijn:

  • Guadeloupe, Martinique, Frans Guyana, Réunion, Saint-Martin, Mayotte (Frankrijk)
  • de Azoren en Madeira (Portugal)
  • de Canarische Eilanden (Spanje)

Daarnaast bestaan overzeese gebiedsdelen, waarvan de bevolking weliswaar het EU-burgerschap heeft, maar die niet behoren tot de Europese Unie.

De LGO’s (Landen en Gebieden Overzee) zijn niet-Europese landen en gebieden die bijzondere betrekkingen hebben met de EU-lidstaten Denemarken, Frankrijk, Nederland en het Verenigd Koninkrijk.

De relatie met de Europese Unie is primair gericht op de economische en sociale ontwikkeling van deze LGO's. Het gaat om de volgende landen en gebieden:

 

EU-lidstaat

LGO

Denemarken

Groenland

Frankrijk

Franse Zuidelijke en Antarctische Gebieden

 

Frans-Polynesië

 

Nieuw-Caledonië

 

Saint-Barthélemy

 

Saint-Pierre en Miquelon

 

Wallis en Futuna

Nederland

Aruba

 

Bonaire

 

Curaçao

 

Saba

 

Sint Eustatius

 

Sint Maarten

Verenigd Koninkrijk

Anguilla

 

Bermuda

 

Brits Antarctisch Territorium

 

Brits Indische Oceaanterritorium

 

Britse Maagdeneilanden

 

Falklandeilanden

 

Kaaimaneilanden

 

Montserrat

 

Pitcairneilanden

 

Sint-Helena, Ascension en Tristan da Cunha

 

Turks- en Caicoseilanden

 

Zuid-Georgia en de Zuidelijke Sandwicheilanden

De LGO's krijgen financiële steun van de EU vanuit het Europees Ontwikkelingsfonds (EFO).

Daarnaast zijn er ook ultraperifere regio's.

Gibraltar

Alhoewel het schiereiland Gibraltar een zekere mate van bestuurlijke zelfstandigheid heeft, behoort het als gebiedsdeel tot Groot-Brittannië en daardoor tot de EU. EU-wetgeving is van toepassing, ook wat betreft de structuurfondsen. Alleen op het gebied van het landbouw- en visserijbeleid en de omzetbelasting gelden enige uitzonderingen.

In 1987 is er een overeenkomst gesloten tussen Groot-Brittannië en Spanje voor het gezamenlijk gebruik van de luchthaven van Gibraltar. Die overeenkomst maakte de weg vrij voor de invoering van een pakket maatregelen die de vrije concurrentie in het luchtverkeer moet bevorderen.