Mr. J. Spoors

Leidse patriot en bestuurder. Zoon van de schout van Hazerswoude. Begon zijn loopbaan als advocaat en vervulde na de komst van de Fransen functies in het revolutioniare bewind. Werd in 1798 de eerste agent (minister) voor Marine en maakte daarna deel uit van het gematigde Intermediair Uitvoerend Bewind en van het Staatsbewind. Zijn politieke rol was in 1804 uitgespeeld.

technocraat
in de periode 1798-1801: minister, lid Intermediair Uitvoerend Bewind, lid Staatsbewind

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jacobus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hazerswoude, 14 september 1751

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 3 april 1833

3.

Partij/stroming

stroming(en)
patriottisch (tijdens de Republiek)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/7)

  • lid Intermediair Uitvoerend Bewind, van 12 juni 1798 tot 14 augustus 1798
  • lid Staatsbewind der Bataafsche Republiek, van 16 oktober 1801 tot 29 april 1805

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1797 fiscaal bij de krijgsraad over schout bij nacht E. Lucas
  • In januari 1804 werd tegen hem gerechterlijke vervolging ingesteld nadat hij onder dreiging van geweld zilverwerk had proberen terug te vorderen. Dat zilverwerk was bij hem gestolen en door de Haagse procureur-generaal La Pierre in beslag genomen. Uiteindelijk werd een proces achter gesloten deuren gevoerd, dat eindigde in ontslag van rechtsvervolging.
  • Raakte in december 1804 met Besier, Gockinga en Bijleveld in ongenade bij de Fransen en was vanaf 12 december op non-actief

uit de privésfeer
Zijn vader was schout van Hazerswoude

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.