Mr. J.Th. Buys

foto Mr. J.Th. Buys
bron: Gemeentearchief Leiden

Voorname en invloedrijke liberale staatsrechtgeleerde, politiek commentator en publicist in de negentiende eeuw. Zoon van een rijke effectenmakelaar, die na de dood van zijn vader echter slechts met hulp van vrienden zijn studie kon voltooien. Na advocaat en provinciaal ambtenaar te zijn geweest in 1862 hoogleraar in Amsterdam en in 1864 in Leiden. Stond goed aangeschreven bij de studenten en leidde debatingsclubs. Vooral zijn artikelen in De Gids waren toonaangevend. Schreef een driedelig standaardwerk over de Grondwet en was nauw betrokken bij de Grondwetsherziening van 1887.

in de periode 1864-1893: staatsraad in buitengewone dienst

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Theodoor

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 26 januari 1826

overlijdensplaats en -datum
Warmond (Z.H.), 18 mei 1893

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/10)

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het kiesdistrict Leiden, van 4 juli 1871 tot 18 mei 1893
  • lid gemeenteraad van Leiden, van 6 september 1881 tot 4 maart 1886

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/12)

  • ondervoorzitter Staatscommissie voor de Grondwetsherziening (Staatscommissie-Heemskerk), van 11 mei 1883 tot 1886
  • lid Staatscommissie inzake de administratieve rechtspraak (Staatscommissie-Kappeyne van de Coppello), van 16 september 1891 tot 11 september 1894

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Maatschappij tot Nut van 't Algemeen

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.