Mr. O.W.A. (Otto) baron van Verschuer

foto Mr. O.W.A. (Otto) baron van Verschuer
Bron: Beeldbank Nationaal Archief

Joviale baron, die aan het hoofd stond van omvangrijk agrarisch familiebedrijf in de Betuwe en daarnaast dertien jaar gedeputeerde was van Gelderland. Was voorzitter van de CHU tijdens oprichting van het CDA. Eindigde zijn politieke loopbaan als lid van de Raad van State. Nuchtere ontspannen bestuurder die in de politiek niet hield van scherpslijpers. Vermogend man, zoon van een burgemeester en gedeputeerde.

in de periode 1978-1983: lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Otto Willem Arnold (Otto)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Beesd (Gld.), 22 juli 1927

overlijdensplaats en -datum
Beesd (gem. Geldermalsen), 4 juni 2014

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), tot 11 oktober 1980
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 11 oktober 1980

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/8)

  • voorzitter Raad van Beheer "Rabobank Nederland", van 1 juni 1983 tot juni 1993
  • lid Raad van State, van 25 april 1979 tot 1 juni 1983 (benoemd bij K.B. van 9 april 1979)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/24)

  • voorzitter Nederlandse Kooikers Vereniging
  • lid bestuur Stichting "Heerlijkheid Marienwaerdt"

afgeleide functies, presidia etc.
  • voorzitter afdeling Verkeer en Waterstaat (Raad van State)
  • lid afdeling Geschillen van Bestuur (Raad van State), van 25 april 1979 tot 1983

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • De door hem geleide grondslagcommissie van het CDA wist in 1978 met het rapport 'Grondslag en politiek handelen' een oplossing aan te dragen voor de vraag of het CDA een exclusief christelijke partij moest worden. Ook niet-christenen die de politieke overtuigingen van het CDA onderschreven, konden lid worden.
  • Werd in 1973 door de christendemocratische Statenfractie naar voren geschoven als kandidaat voor de functie van Commissaris van de Koningin in Gelderland, maar minister De Gaay Fortman benoemde Molly Geertsema (VVD)
  • Versloeg in 1972 bij de verkiezing van een nieuwe CHU-voorzitter oud-minister Beernink

uit de privésfeer
  • Zijn echtgenote was een stiefdochter van W.H. baron Taets van Amerongen, burgemeester van Driebergen-Rijsenburg
  • Zijn schoonzus, H.L.M. Flugi van Aspermont-van Hangest d'Yvoy, was burgemeester van Rozendaal (Gld.) (1968-1978). Zij trouwde na het overlijden van haar eerste echtgenoot met zijn broer, B.Ph. baron van Verschuer.
  • Zijn vader was burgemeester van Beesd en lid van Provinciale Staten van Gelderland

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Eerste Kamer, januari 1979 (vacature-Heij)

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"De jonge baron" (bijnaam in CHU-kring ter onderscheiding van zijn vader)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.