Mr. D. van Horbag

foto Mr. D. van Horbag
bron: Cornelius Rogge

Gematigde partiot, die tot de staatsgreep van januari 1798 zitting had in de Nationale Vergadering. Was aanvankelijk marineofficier en daarna eigenaar van een houtzaagmolen en handel in hoephout nabij Schoonhoven. Bekleedde toen ook diverse lokale bestuursfuncties, die hij in 1787 na de Pruisische inval moest opgeven. Na de staatsgreep van 1798 zat hij gevangen op Huis ten Bosch. Vanaf 1802 maakte hij deel uit van het provinciale bestuur van Holland, Amstelland en het departement van de Zuiderzee. Na 1813 gedeputeerde van het zuidelijk deel van Holland.

in de periode 1796-1798: lid Eerste Nationale Vergadering, lid Tweede Nationale Vergadering

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Diderik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Katwijk, 21 juli 1752

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 7 december 1825

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • patriottisch (tijdens de Republiek)
  • Moderaat (in de Nationale Vergaderingen)
  • unitariër

4.

Hoofdfuncties/beroepen (2/16)

  • lid Provinciale Staten van Holland, van 29 augustus 1814 tot 7 december 1825 (voor de steden, Schoonhoven)
  • lid Gedeputeerde Staten zuidelijk deel van Holland, van 29 augustus 1814 tot 7 december 1825

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid constitutiecommissie van eenentwintig (Eerste Nationale Vergadering), van 15 maart 1796 tot 10 november 1796
  • lid commissie tot de zaken van Buren en Culemborg, van 9 maart 1796 tot 16 april 1796 (eerste nationale vergadering)

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Na de staatsgreep van 22 januari 1798 werd hij gevangen genomen en gehouden tot 3 februari 1798 op de Voorpoort en vervolgens op Huis Ten Bosch. Zijn vrijlating volgde op 14 juli 1798.

niet-aanvaarde politieke functies
  • commissaris naar de opbrengst van 8% belasting op de inkomens (2 maart 1799), omdat hij als lid van de nationale vergadering tegen de invoering van deze belasting had gestemd
  • lid Commissie van Superintendentie der Rivieren, van 30 oktober 1803 tot 1 mei 1805 (voor Holland)

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.