Mr. Ph.L.M.Gh. graaf Vilain XIIII

Belgisch Tweede Kamerlid en senator uit een rijke, voorname en van oorsprong Vlaamse familie. Begon zijn bestuurlijke loopbaan tijdens het Franse keizerrijk, onder meer als burgemeester en als lid van de departementale raad. In 1815 benoemde de koning hem tot lid van de Tweede Kamer. Daar was hij kritisch over het regeringsbeleid, al bleef hij primair een gematigde aristocraat. Zijn opstelling leidde niettemin in 1821 en nogmaals in 1829 tot zijn niet-herverkiezing. In 1830 lid van het Nationaal Congres van België en nadien katholiek senator (1831-1851). Als welgestelde Brusselaar financierde hij diverse economische initiatieven en had hij diverse commissariaten.

regeringsgezind ten tijde van Willem I, oppositioneel ten tijde van Willem I
in de periode 1815-1829: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Philippe Louis Marie Ghislain

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gent, 17 december 1778

overlijdensplaats en -datum
Brussel, 27 april 1856

3.

Partij/stroming

stroming(en)
oppositioneel (onder Willem I, vanaf omstreeks 1820)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 15 oktober 1821 (voor Oost-Vlaanderen; in 1818 toegelaten op 27 oktober)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1823 tot 18 oktober 1829 (voor Oost-Vlaanderen)
  • lid Senaat van België, van 29 augustus 1831 tot 8 juni 1847 (voor het arrondissement Kortrijk)
  • lid Senaat van België, van 8 juni 1847 tot 27 september 1851 (voor het arrondissement Sint Niklaas)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Ridderschap van Oost-Vlaanderen, vanaf 1816
  • kamerheer van koning Willem I

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde tot de 20 leden die in 1818 vóór het (verworpen) initiatiefvoorstel-Reyphins stemmen over afschaffing van de oproerwetgeving uit 1815

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/5)
  • Werd in 1829 door de toedoen van de Gouverneur van Oost-Vlaanderen niet herkozen
  • Op initiatief van de oppositiekrant "Le Catholique des Pays-Bas" werd in 1829 voor hem en de eveneens niet-herkozen De Muelenaere een munt geslagen met als opschrift "Le pouvoir les proscrit, le peuple les couronne!"
  • Behoorde tijdens de Belgische Opstand tot de gematigde opposanten

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn echtgenote was hofdame van keizerin Marie-Louise
  • Zijn moeder overleed in 1779
  • Zijn vader was grootbaljuw van Gent en (later) bankier

predicaten/adellijke titels
  • comte de l'empire, 30 juni 1811
  • graaf, 14 april 1816

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.