Mr. J.B.H. Serruys

Vlaamse rechtsgeleerde, rechter en bestuuurder. Als advocaat in Oostende specialist op het gebied van maritiem recht. Was in de Nederlandse Tweede Kamer aanvankelijk tamelijk regeringsgezind, maar ging geleidelijk over naar de (gematigde) oppositionelen. Was in 1830 voorstander van een louter bestuurlijke scheiding tussen Noord en Zuid, maar zag zich als lid van het Nationaal Congres wel (uit angst) genoodzaakt om voor de eeuwige uitsluiting van het Huis van Oranje van de Belgische troon te stemmen. Was in 1831-1832 ouderdomsdeken in de eerste Kamer van Volksvertegenwoordigers.

regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1815-1830: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jean Baptiste Hubert

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Torhout (W.Vl.), 3 november 1753

overlijdensplaats en -datum
Brussel, 6 november 1833

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • Vonckist (tijdens de Brabantse revolutie)
  • gematigd regeringsgezind (onder Willem I)
  • gematigd oppositioneel (later)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1815 tot 16 oktober 1820 (voor West-Vlaanderen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 oktober 1821 tot 18 oktober 1830 (voor West-Vlaanderen)
  • lid Kamer van Volksvertegenwoordigers van België, van 8 september 1831 tot september 1832 (voor het arrondissement Oostende)
  • rechter Hof van Cassatie, van 4 oktober 1832 tot 6 november 1833

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • secretaris Kamer van Koophandel te Oostende
  • lid Syndicaat der Nederlanden, omstreeks 1821

afgeleide functies, presidia etc.
(onder)voorzitter één van de afdelingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal) (regelmatig)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde tot de 20 leden die in 1818 vóór het (verworpen) initiatiefvoorstel-Reyphins over afschaffing van de oproerwetgeving uit 1815 stemden
  • Behoorde in 1818 tot de tien leden die tegen de Blanketwet (straffen op overtreding van algemene maatregelen van bestuur) stemden

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1818 en 1822 als tweede en in 1828 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet
  • Werd in 1820 niet herkozen
  • Stemde in het Nationaal Congres tegen het uitsluiten van het Huis van Oranje-Nassau van de troon

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman en landeigenaar

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.