Mr. J.F. Hennequin

Tweede Kamerlid uit de tijd dat Limburg behoorde tot het verenigde Koninkrijk Nederland en daarna betwist werd tussen België en Nederland. Pleitbezorger van afschaffing van de dubbele scheepvaartrechten op de Maas en als mede-burgemeester van Maastricht tegenstander van instelling van de schutterij. Voorstander van overgang van Limburg naar België en in 1830 als lid van het Belgische Nationale Congres voor de uitsluiting van het huis van Nassau van de Belgische troon. Senator van België na 1831 en Gouverneur van Belgisch Limburg.

oppositioneel ten tijde van Willem I
in de periode 1817-1820: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jean François

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Wasigny (Frankrijk), 19 oktober 1772

overlijdensplaats en -datum
Gingelom (Belgisch Limburg), 28 oktober 1846

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal, oppositioneel

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/16)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1817 tot 16 oktober 1820 (voor Limburg)
  • lid stedelijke raad van Luik, vanaf 14 juli 1836
  • lid Senaat van België, van 13 juni 1834 tot 27 februari 1846 (voor de provincie Luik)

officiersrangen
kapitein Franse leger, 1796

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende in 1819 een initiatiefwetsvoorstel in tot afschaffing van een op de vaart der Maas geheven recht. Dit voorstel werd door de Eerste Kamer verworpen.
  • Stemde zowel in december 1819 als in maart 1820 tegen de tienjarige begroting

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Verzocht in 1820 niet meer voor herverkiezing in aanmerking te komen, omdat hij de Nederlandse taal onvoldoende machtig was
  • Werd in 1821 afgezet als burgemeester en gerechtelijk vervolgd, omdat hij zich verzette tegen de invoering van de schutterij in Maastricht. Hij betoogde dat Maastricht dat nooit tot de Generaliteitslanden had behoord, niet onder de Noord-Nederlandse schutterijwetgeving viel. Werd met succes verdedigd door Surlet de Chokier. Keerde na drie maanden gevangenschap triomfantelijk terug in Maastricht.

uit de privésfeer
  • Genaturaliseerd tot Nederlander op 11 november 1815
  • Was bevriend met Surlet de Chokier, in 1830-1831 regent van België

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.