Jhr.Mr. J.O. de Jong van Beek en Donk

Gematigd conservatieve Brabantse landeigenaar van protestanten huize, die in de Tweede Kamer zes jaar de belangen van de bezittende klasse verdedigde, maar die zich in 1848 neerlegde bij hervormingen. Stemde tegen de 'vrijwillige' lening van Van Hall. Vervulde justitiële functies en werd in 1856 rechtbankpresident in Utrecht.

moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1843-1849: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Olphert

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Veghel, 6 september 1806

overlijdensplaats en -datum
Beek en Donk, 24 oktober 1886

3.

Partij/stroming

stroming(en)
moderaat (enigszins hervormingsgezind)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • officier van justitie te Eindhoven, van 1 oktober 1838 tot 1 januari 1856
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 augustus 1843 tot 13 februari 1849 (voor Noord-Brabant)
  • president Provinciaal Gerechtshof te Utrecht, van 1 januari 1856 tot 1 januari 1876

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Behoorde in 1847 tot de dertien leden die vóór het (verworpen) wetsvoorstel tot intrekking van de accijns op het gemaal van rogge stemde
  • Stemde in 1848 alleen bij de eerste lezing tegen hoofdstuk IV van de nieuwe Grondwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

anekdotes en citaten
  • Toen hij in 1844 zijn stem tegen de wet inzake de buitengewone belasting op bezittingen had uitgebracht, wilde de bevolking hem huldigen. Hij verzocht dringend dat hiervan zou worden afgezien.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.