Mr. J. Gockinga

foto Mr. J. Gockinga
bron: Beeldbank Groningen

Uiterst conservatieve Groninger uit een voorname familie, die in 1823 zijn vader opvolgde als Tweede Kamerlid. Werd in 1825 niet herkozen, maar keerde in 1827 terug en bleef toen tot 1843 lid. Was aanvankelijk advocaat en vervulde daarna functies op het gebied van belastingen. Vanaf 1819 rechter. Eindigde zijn loopbaan als rechtbank-president.

regeringsgezinden ten tijde van Willem I, regeringsgezinden ten tijde van Willem II
in de periode 1823-1843: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Joseph

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 28 mei 1778

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 29 oktober 1851

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)
  • conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/13)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1823 tot 17 oktober 1825 (voor de provincie Groningen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 oktober 1827 tot 16 oktober 1843 (voor de provincie Groningen; in 1834 toegelaten op 23 oktober)
  • vicepresident Provinciaal Gerechtshof te Groningen, van 1 november 1839 tot 15 januari 1843
  • president Provinciaal Gerechtshof te Groningen, van 15 januari 1843 tot 14 september 1848

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • president commissie voor de landbouw in Groningen
  • lid College van Curatoren Hogeschool te Groningen, van 1839 tot 5 juni 1851

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Behoorde in 1835 tot de 15 leden die tegen de begroting 1836/1837 stemden. Stemde tevens tegen de ontwerp-Wet op de middelen.
  • Behoorde in 1838 tot de 16 leden die vóór een (verworpen) wetsvoorstel over het tarief voor de rechten op in- en uit- en doorvoer stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Zijn zoon, C.H. Gockinga, was president van de Hoge Raad
  • Volgde zijn vader op als Tweede Kamerlid
  • Stelde zich in 1843 niet herkiesbaar

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.