Jhr.Mr. W.J. Junius van Hemert

foto Jhr.Mr. W.J. Junius van Hemert
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Conservatieve afgevaardigde uit een Amsterdamse familie. Zoon van een rechter en zelf na zijn rechtenstudie officier van justitie en procureur-generaal bij het Hooggerechtshof. Na invoering van de nieuwe rechterlijke organisatie in 1838 werd hij p.g. bij het Haagse Gerechtshof. Was elf jaar een regeringsgezind lid van de Tweede Kamer en daarna enkele jaren Eerste Kamerlid. Verzette zich in 1848 tegen de staatkundige vernieuwing.

regeringsgezind ten tijde van Willem II, regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1829-1849: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Joannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 23 februari 1790

overlijdensplaats en -datum
De Bilt, 1 augustus 1858

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)
  • conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • advocaat-generaal Hooggerechtshof te 's-Gravenhage, van 1 februari 1824 tot 1 oktober 1838
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1830 tot 17 oktober 1842 (1830-1840 voor Holland, 1840-1842 voor Zuid-Holland)
  • procureur-generaal Provinciaal Gerechtshof te 's-Gravenhage, van 1 oktober 1838 tot 1 november 1855
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 4 november 1845 tot 13 februari 1849

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid Staatscommissie tot onderzoek van de rekening der koloniale remises, 1846

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Behoorde in 1839 tot de 12 leden die vóór de (verworpen) ontwerp-Leningwet voor Nederlands-Indië stemden. Na deze verwerping trad minister Van den Bosch af.
  • Stemde in 1848 bij de eerste lezing tegen hoofdstuk III (Staten-Generaal) van de nieuwe Grondwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was rechter te Utrecht

verkiezingen
  • Werd in 1842 bij de verkiezing in de Staten van Holland met één stem verschil (39 tegen 38 stemmen) verslagen door J. graaf van den Bosch

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 1 januari 1843

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.