J.W. baron Huyssen van Kattendijke

foto J.W. baron Huyssen van Kattendijke

Beschaafde hofdignitaris uit een Zeeuws regentengeslacht, die onder Willem II twee jaar minister van Buitenlandse Zaken was. Zoon van een Tweede Kamerlid. Was vóór hij minister werd kamerheer, hofmaarschalk en secretaris van het Kabinet des Konings. Werd vooral uit plichtsbesef de opvolger van Verstolk van Soelen, want hij achtte zichzelf ongeschikt. De koning beloonde hem bij zijn aftreden met de titel 'minister van staat' en met het lidmaatschap van de Eerste Kamer. In die functie steunde hij in 1848 de wens van de koning tot verandering van het staatsbestel.

regeringsgezinden ten tijde van Willem II
in de periode 1841-1849: lid Eerste Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Willem

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Jhr. J.W. Huyssen van Kattendijke (tot 16 oktober 1827)

geboorteplaats en -datum
Middelburg, 16 mei 1782

overlijdensplaats en -datum
Parijs, 12 mei 1854

3.

Partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • secretaris Kabinet des Konings, van 26 september 1823 tot 17 maart 1829
  • hofmaarschalk van koning Willem I en koning Willem II, van 17 maart 1829 tot 7 april 1847
  • minister van Buitenlandse Zaken, van 6 oktober 1841 tot 21 september 1843
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 juni 1844 tot 13 februari 1849

ambtstitel
  • minister van staat, van 21 september 1843 tot 12 mei 1854

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

president Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, omstreeks 1848

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In november 1844 stemden hij, J.G. van Nes van Meerkerk en G. graaf Schimmelpenninck als enigen vóór het Adres van Antwoord op de troonrede waarin voorzichtig op hervormingen werd aangedrongen
  • Stemde in 1848 vóór de Grondwetsherziening

uit de privésfeer
Een dochter van hem huwde met een stiefzoon van J.H. graaf van Rechteren van Appeltern, Tweede Kamerlid en Gouverneur

predicaten/adellijke titels
  • baron, 16 oktober 1827

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.