J.I.H. van Wickevoort Crommelin

Regeringsgezinde grondbezitter uit het noordelijke deel van Holland die namens de landeigenaren in Provinciale Staten zat. Die kozen hem in 1823 tot Tweede Kamerlid. Kwam oorspronkelijk uit Waverveen op de grens van Holland en Utrecht. In 1840 was hij een van de eersten die door de nieuwe koning Willem II tot lid van de Eerste Kamer werden benoemd, maar daarvan maakte hij slechts korte tijd deel uit.

regeringsgezind ten tijde van Willem II, regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1823-1841: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Iman Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Waverveen (Holland), 27 juni 1775

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 4 december 1841

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I en Willem II)
  • ultraconservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • landeigenaar
  • lid Provinciale Staten van Holland, van 1 juni 1819 tot 21 oktober 1823 (voor de landelijke stand, district Broek op Langedijk)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 oktober 1823 tot 19 oktober 1840 (voor Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1840 tot 4 december 1841

5.

Nevenfuncties

militiecommissaris te Hoorn

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde in 1834 tot de acht leden die vóór het verworpen wetsvoorstel tot vaststelling van de grondbelasting 1835 stemden
  • Stemde in 1840 tegen het voorstel tot wijziging van de grondwettelijke bepalingen over de periodieke aftreding van kiescolleges voor de gemeenteraden

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn dochter was grootmeesteres van koningin Sophie
  • Zijn vader was koopman en schout en secretaris van Waveren, Waverveen, Botshol en Ruige Wilnis
  • Zijn schoonvader was predikant

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.