Jhr.Mr. W.G. van de Poll

Marine- en handelsman uit een voorname Amsterdamse koopmansfamilie, die zes jaar Tweede Kamerlid en ruim negen jaar Eerste Kamerlid was. Vocht als marineofficier mee in de Slag bij de Doggersbank en was daarna secretaris van de directie Suriname. Na zijn Tweede Kamerlidmaatschap werd hij president van de Nederlandse Handelmaatschappij. In 1817 verhief Willem I hem in de adelstand en tien jaar lid benoemde de koning hem tot senator.

regeringsgezinden ten tijde van Willem I
in de periode 1818-1836: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Gerrit

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 25 november 1763

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 19 december 1836

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • staatsgezind (ten tijde van de Republiek)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem I)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Raad van Koophandel en Koloniën, vanaf 6 april 1814
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1818 tot 25 september 1824 (voor Holland)
  • president Nederlandsche Handel-Maatschappij, van 24 augustus 1824 tot 1 mei 1827 (medeoprichter; eerste president)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 mei 1827 tot 19 december 1836

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Was in augustus 1781 aanwezig bij de slag bij de Doggersbank
  • Een zoon van hem was gehuwd met een zus van W.H. van Heerdt tot Eversberg, lid Notabelenvergadering
  • Zijn vader was koopman, bankier, schepen en burgemeester van Amsterdam

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 27 september 1817

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.