Jhr.Mr. D. Hooft Jzn.

Amsterdamse bestuurder uit een voornaam (geadeld) regentengeslacht. Was in 1814 met 25 jaar en vier maanden het jongste lid van de Notabelenvergadering. Behoorde in de Tweede Kamer aanvankelijk tot de leden die kritisch waren over het financiële beleid van koning Willem I. In een tweede periode (1833-1849) had hij conservatievere neigingen. Vervulde in Amsterdam diverse bestuursambten en functies in het financiële en economische leven van de hoofdstad.

financiële oppositie, moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1814-1849: lid notabelenvergadering, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Daniël

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 25 november 1788

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 18 februari 1860

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • "financiële oppositie" (tijdens Willem I)
  • moderaat

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 oktober 1822 tot 14 oktober 1827 (voor Holland)
  • wethouder van Amsterdam, van 1827 tot 1830
  • lid Provinciale Staten van Holland, van 1 juli 1828 tot 22 oktober 1833 (voor de Ridderschap)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 oktober 1833 tot 13 februari 1849 (1833-1840 voor Holland, 1840-1849 voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid commissie voor de droogmaking van de Haarlemmermeer
  • commissaris van de wegen en vaarten tussen de zes Noordhollandse steden

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Behoorde in 1845 tot de meerderheid die tegen het wetsvoorstel inzake onteigening ten algemene nutte stemde. Het wetsvoorstel werd met 31 tegen 20 stemmen verworpen.
  • Stemde in 1848 tegen de hoofdstukken I, III (over de Staten-Generaal), VI en VIII, alsmede de additionele artikelen van de nieuwe Grondwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een zus van zijn eerste echtgenote was gehuwd met W.A.W. graaf van Limburg Stirum Noordwijk, lid Notabelenvergadering en Eerste Kamerlid
  • Zijn vader behoorde tot de Amsterdamse regentenklasse (o.a. schepen en kerkmeester)
  • Zijn tweede echtgenote overleed zes dagen na hem

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 16 september 1815

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.