W.R. baron van Tuyll van Serooskerken van Coelhorst

Zestien jaar een onafhankelijk en kritisch lid van de Tweede Kamer tijdens de regeerperiode van Willem I. Zoon van een officier en telg van een bekend Utrechts adellijk geslacht. Was in Utrecht grondbezitter, rechter en provinciebestuurder.

financiële oppositie
in de periode 1824-1840: lid notabelenvergadering, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem René

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 18 juni 1781

overlijdensplaats en -datum
Parijs, 27 mei 1852

3.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 19 september 1814 tot 18 oktober 1824 (voor de Ridderschap)
  • lid Gedeputeerde Staten van Utrecht, van februari 1816 tot juli 1824
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1824 tot 19 oktober 1840 (voor de provincie Utrecht)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Nevenfuncties

  • kamerheer van koning Willem I
  • lid Ridderschap van Utrecht

5.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Behoorde in 1831 tot de 20 leden die tegen een wetsvoorstel stemden over een vrijwillige en verplichte geldlening
  • Behoorde in 1833 tot de minderheid die vóór wetsvoorstellen tot verhoging van de accijns op turf en op steenkolen stemde. De wetsvoorstellen werden verworpen met resp. 36 tegen 13 stemmen en 34 tegen 15 stemmen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

6.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Behoorde tot de "financiële oppositie"

uit de privésfeer
Zijn vader was luitenant-kolonel bij de cavallerie

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 28 augustus 1814
  • baron, 7 mei 1822

7.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.