J.Ch. baron van Haersolte van Haerst

foto J.Ch. baron van Haersolte van Haerst
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Regeringsgezind Tweede Kamerlid uit de tijd van koning Willem II. Aanvankelijk marineofficier, maar na zijn huwelijk landheer op zijn buiten 'De Haerst' bij Zwolle en burgemeester van Zwollerkerspel. Richtte de Maatschappij tot verbetering van de handelsweg over het Zwolse Diep op, en was daarvan vele jaren voorzitter.

regeringsgezind ten tijde van Willem II
in de periode 1845-1849: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johan Christiaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zwolle, 9 juli 1809

overlijdensplaats en -datum
Zwolle, 2 juni 1881

3.

Partij/stroming

stroming(en)
regeringsgezind (ten tijde van Willem II)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 3 juli 1838 tot 21 oktober 1845 (voor de Ridderschap)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1845 tot 13 februari 1849 (voor Overijssel)
  • gemeentesecretaris van Zwollerkerspel, van 30 december 1857 tot 1 november 1880

officiersrangen
luitenant-ter-zee tweede klasse, van 1 januari 1832 tot 1836

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • voorzitter Maatschappij van het Zwolsche Diep, vanaf 1845 (oprichter)
  • heemraad dijkdistrict Mastenbroek, vanaf 17 maart 1853 (nog in 1863)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde in 1847 tot de meerderheid die tegen het wetsvoorstel over het stemrecht in steden en op het platteland stemde. Het wetsvoorstel werd met 31 tegen 27 stemmen verworpen.
  • Behoorde in 1847 tot de dertien leden die vóór het (verworpen) wetsvoorstel tot intrekking van de accijns op het gemaal van rogge stemde

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was arrondissementsrechter

predicaten/adellijke titels
  • baron, 26 november 1819

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.