Dr. S. Brouwer

foto Dr. S. Brouwer
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Geleerde uit Franeker, die door de Friese Staten naar de Tweede Kamer werd afgevaardigd, maar drie jaar later ontslag nam. Zoon van een doopsgezinde predikant. Studeerde wis- en natuurkunde en verloskunde in Franeker, Leiden, Göttingen en Heidelberg. Arts in Leeuwarden en later hoogleraar wis- en natuurkunde in Groningen. Werd in 1842 vrij onverwachts tot lid van de Tweede Kamer gekozen, waar hij het voorstel van Van Hall over de vrijwillige lening steunde.

moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1842-1845: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Seerp

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Franeker, 8 februari 1793

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 30 juli 1856

3.

Partij/stroming

stroming(en)
moderaat of gematigd liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • hoogleraar wis-, meet- en natuurkunde, Hogeschool te Groningen, van 21 juli 1823 tot september 1835 (inaugurele rede 8 okober 1823)
  • rector magnificus Hogeschool te Groningen, van oktober 1827 tot oktober 1828
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 24 oktober 1842 tot 28 juni 1845 (voor Friesland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • rector magnificus Hogeschool te Groningen, van 1827 tot 1828
  • lid Staatscommissie tot onderzoek van de rekening der koloniale remises, 1844

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Steunde Van Halls voorstel voor een 'vrijwillige lening'
  • Behoorde in 1845 tot de meerderheid die tegen het wetsvoorstel inzake onteigening ten algemene nutte stemde. Het wetsvoorstel werd met 31 tegen 20 stemmen verworpen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Onder wees in Groningen 'arithmetica, geometrie, vlakke driehoeksmeting, stereometrie, bolvormige driehoeksmeting, algebra, mathematica, hydrodynamica astronomia en fysica'
  • Nam in 1835 ontslag als hoogleraar zonder aanspraak te maken op pensioen
  • Nam bij schrijven van 25 juni 1845 ontslag, maar dit werd pas op 21 oktober door de Kamervoorzitter meegedeeld. Hij had nadien de Voorzitter laten weten dat hij bij zijn voornemen bleef.

uit de privésfeer
  • Zijn echtgenote was Hervormd
  • Zijn vader was doopsgezind predikant

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.