W. (Wim) Hendriks

foto W. (Wim) Hendriks
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Principiële Groningse socialist, arbeiderszoon, die na lijsttrekker te zijn geweest als wethouder bij de meerderheid van zijn partijafdeling in ongenade viel wegens zijn verzet tegen het op basis van macht opereren in de gemeentepolitiek. Toen hij het vertrouwen verloor, trad hij af en werd hij door de Groningse partijafdeling niet opnieuw gekandideerd bij de raadsverkiezingen. Bij de verkiezingen voor Provinciale Staten werd hij echter dankzij ruim achtduizend voorkeurstemmen wel gekozen. Daarna een gewaardeerd burgemeester van Sliedrecht. In die periode ook twee jaar voor de PvdA woordvoerder binnenlandse zaken in de Eerste Kamer.

PvdA
in de periode 1975-1977: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Willem (Wim)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 28 mei 1922

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 4 augustus 2003

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1945 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • burgemeester van Sliedrecht, van 16 juni 1974 tot 1 juni 1987
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 9 september 1975 tot 19 september 1977
  • waarnemend burgemeester van Finsterwolde, van 16 januari 1988 tot 1 januari 1990

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met binnenlandse zaken

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Werd in 1974 door zijn partij niet meer gekandideerd voor de gemeenteraadsverkiezingen
  • Kreeg in 1974 bij de Statenverkiezingen in de stad Groningen (de enige Statenkring waar hij kandidaat was) bijna 8400 voorkeurstemmen
  • Toen hij in 1975 de vacature-Troostwijk zou gaan vervullen, vroeg het bestuur van het PvdA-gewest Groningen hem te bedanken, omdat hij inmiddels niet meer in het Noorden woonde. Dat weigerde hij.

uit de privésfeer
Zijn ouders waren actief in de SDAP

verkiezingen
  • Was in 1971 kandidaat in Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Provinciale Staten van Groningen, mei 1974 (vanwege benoeming tot burgemeester van Sliedrecht)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.