Ch. (Chel) Mertens

De link naar de uitgebreide versie van deze biografie is verlopen. U ziet nu de publieksversie.

foto Ch. (Chel) Mertens
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

In Nederlands-Indië geboren D66-politicus, die voor hij in de politiek kwam publicist en huisman was (zijn vrouw was arts bij het GAK). In de Tweede Kamer hadden vooral onderwijs, media, cultuur en wetenschapsbeleid zijn belangstelling. Diende enkele initiatiefvoorstellen in op het gebied van het wetenschappelijk onderwijs. Na zijn Tweede Kamerlidmaatschap directeur van een adviesbureau op het gebied van onderwijs-, onderzoek- en informatiebeleid en nog een jaar Eerste Kamerlid. Nierpatiënt, die actief was in de landelijke patiëntenvereniging.

D66
in de periode 1977-1995: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Chel (Chel)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tjimahi (West-Java, Ned.-Indië), 8 januari 1939

overlijdensplaats en -datum
Zunderdorp, 14 februari 2019

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • D'66 (Democraten 1966), van oktober 1966 tot 15 juni 1985 (partijnaam gewijzigd)
  • D66 (Democraten 66)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • publicist over onderwijs en politiek, van 1970 tot 1977
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1977 tot 16 september 1982
  • directeur adviesbureau op het gebied van onderwijs-, onderzoek- en informatiebeleid, omstreeks 1991 (nog in 1994)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 31 mei 1994 tot 13 juni 1995

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/4)

  • vicevoorzitter Landelijke Vereniging voor Dialyserenden, van 1991 tot 2003
  • directeur Nierpatiënten Vereniging Nederland, vanaf 2007

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter bijzondere commissie voor de Nota betreffende de Internationale Culturele Betrekkingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1978 tot 1979
  • ondervoorzitter vaste commissie voor Onderwijs en Wetenschappen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 30 september 1981 tot 16 september 1982

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Diende in 1982 een initiatiefwetsvoorstel in over de taakverdeling in het wetenschappelijk onderwijs. Dit voorstel werd later ingetrokken. (16.471)
  • Hield zich als Eerste Kamerlid bezig met defensie, economische zaken, landbouw en Europese samenwerking

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was op 20 april 1980 het enige D66-Tweede Kamerlid dat vanwege principiële redenen wegbleef bij de inhuldiging van koningin Beatrix

uit de privésfeer
  • Over zijn huismanschap zei hij: "(Hier)mee bedoel ik, dat ik enkele jaren voor mijn Kamerlidmaatschap met mijn vrouw van rol heb gewisseld. Zij verdiende als arts bij het GAK te Amsterdam het leeuwendeel van ons inkomen en ik zorgde -naast de politiek- voor onze kinderen
  • Nierpatient, getransplanteerd 6 november 1990
  • Zijn echtgenote was verzekeringsgeneeskundige bij het GAK te Amsterdam

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.