Mr. E.H.J.M. van Zinnicq Bergmann

foto Mr. E.H.J.M. van Zinnicq Bergmann
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Rechtsgeleerde, advocaat en archivaris in Den Bosch, die zes jaar Eerste Kamerlid was. Daarnaast actief in diverse besturen in die stad. Zoon van een Tweede Kamerlid. Exponent van de Bossche katholieke elite. Hield zich als senator vooral bezig met juridische onderwerpen. Wist, zo zei de Kamervoorzitter bij zijn herdenking, door zijn heldere voordracht en juiste formuleringen steeds te boeien.

Rooms-Katholieken, Algemeene Bond (RKSP)
in de periode 1892-1908: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Emilius Henricus Josephus Maria

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 11 augustus 1847

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 16 maart 1908

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (conservatief)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • rechter-plaatsvervanger Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch, van 15 juni 1877 tot 1898
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 10 augustus 1892 tot 27 november 1902 (voor Noord-Brabant)
  • rijksadvocaat Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, van 1 december 1902 tot 16 maart 1908
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 december 1902 tot 23 juli 1904 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 16 maart 1908 (voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/11)

  • lid bestuur erecomité der katholieke dagen in het bisdom 's-Hertogenbosch
  • voorzitter Staatscommissie inzake de jacht, van 14 maart 1904 tot 16 maart 1908

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1906 tot december 1906
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van maart 1907 tot december 1907

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/10)
  • Stemde in 1901 tegen de ontwerp-Militiewet
  • Interpelleerde in 1904 de regering over de niet-benoeming van de Eerste Kamerleden uit de provincie Overijssel

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.