Mr. W. Wijnaendts

foto Mr. W. Wijnaendts
bron: Regionaal Archief Gorinchem, Topografisch Historische Atlas

Advocaat en later griffier van het kantongerecht in Oud-Beijerland uit een Delftse familie, die net als zijn vader Tweede Kamerlid was. Werd in 1848 met gering verschil in het district Ridderkerk gekozen. Behoorde niet tot de leden die vaak het woord voerden en werd in 1850 niet herkozen, omdat het district Dordrecht de voorkeur gaf aan Thorbeckianen. Na zijn Kamerlidmaatschap burgemeester, onder meer van Gorinchem.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1849-1850: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Willem

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delft, 30 januari 1814

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 20 april 1884

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Ridderkerk)
  • burgemeester van De Vennip, van 1 april 1852 tot 1 januari 1856 (gemeente samengevoegd met Hillegom)
  • burgemeester van Gorinchem, van 1 oktober 1863 tot 1 oktober 1872

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Commissie tot het algemeen verslag van landbouw
  • lid curatorium Latijnsche School te Gorinchem, tot oktober 1872

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder andere over accijnzen en het wetsvoorstel inzake vereniging en vergadering

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Omstreeks 1844 leider van de liberale beweging in Oud-Beijerland

uit de privésfeer
Zijn zoon was burgemeester van Leimuiden (1869-1874), van Hoogblokland, Hoornaar en Noordeloos (1874-1879), van Overschie (1879-1884) en van Schiebroek (1879-1894)

anekdotes en citaten
  • De gemeente De Vennip waarvan hij burgemeester was, telde op het moment van opheffing slechts één kiezer, zodat het houden van verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad van Hillegom niet nodig werd geacht

verkiezingen
  • Versloeg in 1848 na herstemming A. Vogelsang, burgemeester van Oud-Beijerland, Heinenoord en Goidschalxoord, met 14 stemmen verschil
  • Werd in 1850 in het district Dordrecht niet herkozen. Kreeg slechts 21 procent van de stemmen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.