Mr. B. Wichers

foto Mr. B. Wichers
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Rechtsgeleerde uit Winschoten die in de Tweede Kamer een trouw medestander van Thorbecke was. Behoorde in 1844 tot de Negenmannen die met democratiseringsvoorstellen kwamen en werd in 1846 daarom niet herkozen door de nog overwegend conservatieve Groningse Staten. Hij werd toen wel tot raadslid gekozen en een jaar later keerde hij terug in de Tweede Kamer. In 1848, na de invoering van directe verkiezingen, werd hij in twee districten gekozen. Doorliep een rechterlijke loopbaan, die eindigde als president van het Groningse gerechtshof.

liberaal, Thorbeckiaan
in de periode 1840-1863: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Berend

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delfzijl, 5 maart 1790

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 28 juni 1876

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/14)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 oktober 1844 tot 19 oktober 1846 (voor de provincie Groningen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1847 tot 13 februari 1849 (voor de provincie Groningen)
  • president Provinciaal Gerechtshof te Groningen, van 1 oktober 1848 tot 18 september 1874
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Groningen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 23 september 1851 (voor het kiesdistrict Groningen)
  • waarnemend voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 januari 1851 tot 21 februari 1851
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1859 tot 23 augustus 1863 (voor het kiesdistrict Groningen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid curatorium "Stedelijk Gymnasium" te Winschoten, van 1832 tot 1838
  • lid College van Curatoren Hogeschool te Groningen, van 12 september 1850 tot 1872

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van oktober 1850 tot december 1850
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van oktober 1850 tot september 1851

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/7)
  • Stemde in 1848 vóór alle wetsvoorstellen tot Grondwetsherziening
  • Stemde in 1860 vóór de ontwerp-Wet aanleg van spoorwegen voor rekening van de staat

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1846 niet herkozen door de Staten van Groningen, waarna duizenden stadgenoten voor hem demonstreerden
  • Werd in oktober 1850 als tweede op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet
  • Nam in 1863 ontslag als Tweede Kamerlid vanwege zijn hoge leeftijd (73 jaar)

uit de privésfeer
Zijn vader was ontvanger der convooien en licenten te Delfzijl, hoofdman der Hoge Justitiekamer te Groningen en president van de rechtbank te Winschoten

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1850 in het district Groningen S. Blaupot ten Cate na herstemming
  • Versloeg in 1859 bij een tussentijdse verkiezing jhr. O.Q.J.J. van Swinderen
  • Werd in 1860 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.