J.C. van Wessem

foto J.C. van Wessem
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Zoon van een Tielse koopman, die zelf fabrikant en handelaar in de Zaanstreek was. In Zaandam tevens raadslid en wethouder. Als buitengewoon lid in de Dubbele Kamer steunde hij in 1848 de voorstellen tot Grondwetsherziening. Nadien als Eerste Kamerlid gematigder en bijvoorbeeld tegenstander van de Gemeentewet.

'pragmatisch' liberaal, moderaat of gematigd liberaal
in de periode 1848-1864: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Carel

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tiel, 14 maart 1799

overlijdensplaats en -datum
Zaandam, 18 juni 1864

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch liberaal'

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • wethouder van Zaandam, van 21 maart 1847 tot 18 juni 1864
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Noord-Holland)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van februari 1849 tot 7 oktober 1850 (1849-1850 voor de steden (Zaandam), 1850 voor het kiesdistrict Zaandam)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 18 juni 1864 (voor Noord-Holland; werd in 1856 op 16 september toegelaten als lid)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • dijkgraaf polder Westzaan, van 1854 tot 1864
  • voorzitter Kamer van Koophandel Zaanland

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1863 tot juni 1863
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van oktober 1863 tot december 1863

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/7)
  • Behoorde in 1860 tot de 20 leden die tegen de (verworpen) ontwerp-wet over aanleg en exploitatie van de Noorder- en Zuiderspoorwegen stemden
  • Stemde in 1863 tegen de begroting van Buitenlandse Zaken voor 1864 stemden. De verwerping leidde tot het aftreden van minister Van der Maesen de Sombreff.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman te Tiel

verkiezingen
  • Werd in 1847 door de Staten van Noord-Holland tot Tweede Kamerlid gekozen door in de derde stemming W.J.C. van Hasselt te verslaan met 37 tegen 29 stemmen. Nam zijn benoeming echter niet aan.
  • Was in 1848 Tweede Kamerkandidaat in het district Zaandam, maar werd niet gekozen

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.