J.D. baron van Wassenaer van Rosande

foto J.D. baron van Wassenaer van Rosande
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Telg van een vooraanstaand Gelders adellijk geslacht, die na een loopbaan bij de Marine diverse bestuursfuncties vervulde. Hij was onder meer raadslid in Den Haag en gedeputeerde van Zuid-Holland en tien jaar Eerste Kamerlid. Via enkele functies was hij tevens verbonden aan het Hof. Als christelijk-historisch Kamerlid voerde hij regelmatig over uiteenlopende onderwerpen het woord.

CHP, CHU
in de periode 1904-1914: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Dirk

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Bennekom (gem. Ede), 7 juli 1851

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 23 juni 1914

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), van november 1896 tot 16 april 1903
  • CHP (Christelijk-Historische Partij), van 16 april 1903 tot 9 juli 1908
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), vanaf 9 juli 1908

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 17 juni 1898 tot september 1904 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, van 3 juli 1901 tot september 1904
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1904 tot 23 juni 1914 (voor Zuid-Holland)

officiersrangen
luitenant ter zee tweede klasse, van 1 september 1873 tot 15 januari 1881

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid hoofdbestuur (vicevoorzitter) vereniging "Onze Vloot"
  • coadjutor Duitse Orde

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over binnenlandse zaken, marine, militaire zaken en buitenlandse zaken

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Keerde zich in 1914 als enige tegen een nutswetje over onteigening ten behoeve van aanleg van een weg tussen de Prinsegracht en de Herengracht in Den Haag. Hij ontkende het nut, omdat de ontlaste straten vooral gebruikt werden als 'pantoffelparade'.

uit de privésfeer
  • Zijn oudste zus was gehuwd met een zoon van F.J.J. baron van Heemstra, Tweede Kamerlid
  • Zijn vader was kamerheer in buitengewone dienst en lid van Provinciale Staten van Gelderland
  • Zijn echtgenote was hofdame van prins Hendrik

verkiezingen
  • Werd in 1897 bij de Tweede Kamerverkiezingen in het district 's-Gravenhage III na herstemming verslagen door J.M. Pijnacker Hordijk (lib.)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.