N. (Nico) Vijlbrief

foto N. (Nico) Vijlbrief

Socialistisch Eerste Kamerlid, dat als onderwijzer en journalist in Nederland en Nederlands-Indië werkte. In 1930 werd hij voorzitter van de socialistisch ambtenarenbond. Wijze rustige bestuurder, die na zijn pensionering zich zeer verdienstelijk en gewaardeerd maakte als wethouder van Voorburg en burgemeester van Westzaan. Sprak als senator van de SDAP vooral over koloniale zaken, onderwijs, ambtenarenzaken en justitie.

SDAP, PvdA
in de periode 1937-1946: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Nicolaas (Nico)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leiden, 24 februari 1890

overlijdensplaats en -datum
Velp (gem. Rheden, Gld.), 4 maart 1972

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/14)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 23 juli 1946
  • wethouder (o.a. van onderwijs) van Voorburg, van 6 september 1949 tot 1 maart 1951
  • burgemeester van Westzaan, van 1 maart 1951 tot 1 maart 1955

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 5 mei 1942 tot 19 april 1943

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid Georganiseerd Overleg voor personeel in 's Rijks dienst, omstreeks 1931
  • lid benoemingscommissie Voorlopige Staten-Generaal, van 2 november 1945 tot mei 1946 (namens de Eerste Kamer)

afgeleide functies, presidia etc.
lid Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 18 oktober 1945 tot 23 juli 1946

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder koloniale zaken van de SDAP-Eerste Kamerfractie. Hield zich verder bezig met onderwijs, binnenlandse zaken en justitie.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was meubelmaker

verkiezingen
  • Werd in 1937 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.