H.E. Verschoor

foto H.E. Verschoor
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Rijke grondbezitter uit het Land van Heusden en Altena, die na een niet voltooide theologie-opleiding in 1813 maire (burgemeester) werd. Bleef dat 43 jaar. Als protestant en liberaal op 73-jarige leeftijd door de in meerderheid katholieke Staten van Noord-Brabant tot Eerste Kamerlid gekozen. Was tevens een bekwaam schoolopziener en actief in kerkelijke besturen.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1864-1877: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Herman Eliza

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Sleeuwijk, 18 juli 1791

overlijdensplaats en -datum
Sleeuwijk (gem. De Werken en Sleeuwijk, N.Br.), 2 augustus 1877

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch liberaal'

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • burgemeester van De Werken en Sleeuwijk, van 2 januari 1826 tot december 1856
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 5 juli 1831 tot 5 juli 1853 (1831-1850 voor de landelijke stand, district Woudrichem; 1850-1853 voor het kiesdistrict Heusden)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 12 december 1864 tot 2 augustus 1877 (voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid provinciaal kerkbestuur in Noord-Brabant
  • voorzitter waterschap der hulpgaten in de landen van Heusden en Altena, omstreeks 1868

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1873 tot november 1873
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van januari 1874 tot april 1874

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1869 vóór het voorstel tot afschaffing van het dagbladzegel
  • Stemde in 1870 vóór het voorstel tot afschaffing van de doodstraf

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1876 tijdelijk voorzitter, als oudste lid in jaren

uit de privésfeer
Zijn vader was landbouwer, president-schepen, schout en secretaris van Sleeuwijk

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.