Jhr.Mr. J.B.A.J.M. Verheijen

foto Jhr.Mr. J.B.A.J.M. Verheijen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Telg van een voorname Bossche familie, die vooral actief was op het gebied van het onderwijs. Na gemeentesecretaris van Den Bosch te zijn geweest vanaf 1857 inspecteur van het onderwijs in Brabant. In 1866 Tweede Kamerlid voor het district Tilburg. Toen hij in 1880 inspecteur van het lager onderwijs in Brabant, Limburg en Gelderland werd, verliet hij de Tweede Kamer. In de Eerste Kamer waarvan hij vanaf 1883 lid was, was hij één van de voornaamste katholieke woordvoerders bij de behandeling van de herziening van de grondwettelijke onderwijsbepalingen.

Rooms-Katholieken, conservatief (katholiek)
in de periode 1866-1898: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Baptista Arnoldus Josephus Maria

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Achternaam oorspronkelijk: "Verheijen"

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 18 januari 1818

overlijdensplaats en -datum
Loon op Zand (N.Br.), 11 januari 1898

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/12)

  • wethouder van 's-Hertogenbosch, van 12 september 1863 tot 1866
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 31 oktober 1880 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie (Noord-Brabant, Gelderland en Limburg), van 1 november 1880 tot 11 januari 1898
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 22 januari 1883 tot 11 oktober 1884 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 11 januari 1898 (voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid Staatscommissie inzake de Grondwetsherziening (Staatscommissie-Heemskerk), van 11 mei 1883 tot 18 maart 1885
  • lid College van bestuur, beurzenstichtingen voor de stad en voormalige meierij van 's-Hertogenbosch, omstreeks 1888

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1887 tot maart 1888
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1891 tot september 1891

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde op 23 maart 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Stemde in 1886/1887 tegen de voornaamste herzieningen van de Grondwet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn echtgenote was een kleindochter van J.B. graaf Dumonceau, Tweede Kamerlid

verkiezingen (3/5)
  • Werd in 1868 in de eerste stemmingsronde samen met F.H.H. Borret (rk) gekozen. Versloeg F.J. Jespers en C.C.A. Beens (lib.).
  • Werd in 1869 met ruim 80% van de stemmen gekozen
  • Werd in 1873 en 1877 zonder tegenkandidaten gekozen

niet-aanvaarde politieke functies
  • wethouder van 's-Hertogenbosch, 1863 (bedankt)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.