Mr. W.J. Tonckens

foto Mr. W.J. Tonckens
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vooraanstaande Drent, die 26 jaar door zijn provincie naar de Eerste Kamer werd afgevaardigd. Na twee jaar advocatuur op 25-jarige leeftijd burgemeester van Nijeveen; een functie die hij combineerde met het griffierschap van het kantongerecht in Meppel. Werd daar in 1846 zelf rechter. In de Eerste Kamer een verstokte conservatief, die consequent tegen liberale hervormingen stemde.

conservatief
in de periode 1849-1875: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Wyncko Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
De Wijk (Dr.), 23 augustus 1804

overlijdensplaats en -datum
Meppel, 17 januari 1875

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/11)

  • griffier kantongerecht te Meppel, van 1 oktober 1838 tot 1 juli 1846
  • kantonrechter te Meppel, van 1 juli 1846 tot 1 april 1874
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 14 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor Drenthe)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 11 april 1851 (voor Drenthe)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 10 juni 1851 tot 29 april 1856 (voor Drenthe)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1856 tot 29 april 1861 (voor Drenthe)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 22 mei 1861 tot 29 april 1866 (voor Drenthe)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1866 tot 20 april 1871 (voor Drenthe)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1871 tot 18 januari 1875 (voor Drenthe)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1871 tot januari 1872
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van oktober 1873 tot november 1873

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/11)
  • Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal
  • Stemde in 1872 vóór het wetsvoorstel waardoor werkstakingen niet langer strafbaar werden gesteld

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1851, 1856, 1861, 1866 en 1871 waren tussentijdse verkiezingen nodig vanwege zijn herbenoeming tot kantonrechter. OP 1 mei 1851 was er een discussie in de Eerste Kamer over de vraag of herbenoeming als kantonrechter ook tot verkiezingen moest leiden.

uit de privésfeer
  • Zijn vader was lid van de Loffelijke Etstoel (1787), voorzitter ter administratie der Financiën van het gewest Drenthe (1800) en lid van de departementale rekenkamer van Overijssel
  • Zijn oudste zoon was burgemeester van onder andere Elburg

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.