P.H. baron Taets van Amerongen tot Natewisch

foto P.H. baron Taets van Amerongen tot Natewisch
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Conservatief Tweede Kamerlid voor het district Leiden na ook korte tijd Eerste Kamerlid te zijn geweest. Sprak tijdens zijn langdurige Kamerlidmaatschap slechts enkele malen, vooral over militaire zaken en landbouw en visserij. Typische vertegenwoordiger van de gegoede landadel, die dankzij steun van de protestanten uit de omgeving van Leiden in de Kamer werd gekozen.

conservatief
in de periode 1849-1873: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Pieter Hendrik

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Overlangbroek (Utr.), 19 oktober 1803

overlijdensplaats en -datum
Leiden, 22 februari 1873

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/8)

  • landeigenaar
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor Zuid-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Leiden)
  • lid gemeenteraad van Leiden, van 17 oktober 1851 tot 1 januari 1863
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Leiden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Leiden)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 22 februari 1873 (voor het kiesdistrict Leiden)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • regent H. Geest of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden, van 1840 tot 1858
  • lid hoofdbestuur Hollandsche Maatschappij van Landbouw, omstreeks 1857

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1854 tot september 1854

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Stemde in 1866 tegen de motie-Keuchenius waarin afkeuring werd uitgesproken over het vertrek van minister Mijer vanwege diens benoeming tot Gouverneur-Generaal
  • Stemde in 1867 vóór de (verworpen) begroting van Buitenlandse Zaken

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Hij was vier jaar toen zijn vader in 1807 overleed
  • Zijn zoon was burgemeester van Markelo

verkiezingen (3/10)
  • Werd bij in 1866 bij de algemene verkiezingen in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg onder anderen jhr. H. van Alphen en J.L. de Bruyn Kops (lib.).
  • Versloeg in 1868 bij de algemene verkiezingen J.L. de Bruyn Kops (lib.) na herstemming
  • Versloeg in 1869 H.A. Neeb (lib.) na herstemming

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.