Mr. J. baron Taets van Amerongen tot Natewisch

foto Mr. J. baron Taets van Amerongen tot Natewisch
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Conservatieve landeigenaar die woonde op kasteel Natewisch bij Amerongen. Vanaf 1859 elf jaar Eerste Kamerlid voor de provincie Utrecht; een provincie waarvan hij eerder als Statenlid bestuurder was. Hield zich in de Senaat vrijwel uitsluitend met spoorwegaangelegenheden bezig.

conservatief
in de periode 1859-1870: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Joost

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Emmerik, 18 maart 1802 (Emmerik behoorde toen tot Gelderland)

overlijdensplaats en -datum
Utrecht, 8 november 1872

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 4 juli 1837 tot 10 september 1855 (1837-1850 voor de Ridderschap, 1850-1855 voor het kiesdistrict Amersfoort)
  • lid Gedeputeerde Staten van Utrecht, van 6 juli 1841 tot 10 september 1855
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1859 tot 18 september 1870 (voor de provincie Utrecht)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • hoogheemraad College van de Lekdijk Bovendams, vanaf 21 november 1850
  • geeligeerd raad te Utrecht

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1864 tot december 1864

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/6)
  • Stemde in 1868 tegen het (verworpen) voorstel van 5 liberale leden om een adres aan de Koning te zenden over een mogelijk derde Kamerontbinding
  • Stemde in 1869 tegen het voorstel tot afschaffing van het dagbladzegel

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader overleed toen hij vijf jaar was
  • Zijn echtgenote was een kleindochter van J.C.G. van der Brugghen van Croy, Tweede Kamerlid en van J. Hodshon, lid Notabelenvergadering

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.