S.L. Sijtsma

foto S.L. Sijtsma
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Friese landbouwer en gemeentebestuurder, die anderhalf jaar voor de ARP in de Eerste Kamer zat. Volgde alleen de lagere school en was enige jaren boer. Kwam daarna in de gemeenteraad van Oostdongeradeel en bleef daarna veertig jaar bestuurder van die gemeente. Dertig jaar was hij een beminde burgemeester. Was tevens Statenlid en actief bij het Christelijk onderwijs. Voerde als senator overigens nooit het woord.

ARP
in de periode 1922-1923: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Syds Lieuwes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Anjum (gem. Oostdongeradeel, Frl.), 27 maart 1868

overlijdensplaats en -datum
Dokkum, 9 november 1939

begraafplaats en -datum
Anjum, 11 november 1939

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • burgemeester van Oostdongeradeel, van 16 december 1904 tot 1 oktober 1934 (benoemd bij K.B. van 8 december; geïnstalleerd 24 december)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 25 juli 1922 tot 18 september 1923 (voor Friesland)
  • lid Provinciale Staten van Friesland, van 24 december 1929 tot 9 november 1939

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid Voogdijraad te Leeuwarden, vanaf 5 augustus 1912 (nog in 1919)
  • tweede voorzitter Fries Nationaal Comité voor de Bijzondere Vrijwillige Landstorm

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een zoon van hem, F. (Frans) Sijtsma, was, als zijn opvolger, burgemeester van Oostdongeradeel (1934-1964)
  • Zijn vader was landeigenaar en landbouwer te Anjum

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Eerste Kamer, oktober 1937

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.