Jhr. G.R.G. van Swinderen

foto Jhr. G.R.G. van Swinderen
bron: www.historiegaasterland.nl

Zelfstandig opererende liberaal in de Eerste Kamer in het midden van de negentiende eeuw. Telg uit een Gronings regentengeslacht, maar afgevaardigde namens Friesland. Was na een korte marineloopbaan sinds 1835 grietman (later burgemeester) van Gaasterland en woonde op een landgoed in Balk. Als grootgrondbezitter invloedrijk in de Zuidwesthoek van Friesland. Behoorde in 1868 tot de liberalen die de Eerste Kamer bijeenriepen om over de dreigende (derde) Kamerontbinding te spreken.

liberaal
in de periode 1849-1879: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Gerard Regnier Gerlacius

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 26 juni 1804

overlijdensplaats en -datum
Neerlangbroek (gem. Langbroek, Utr.), 21 juni 1879

begraafplaats en -datum
Harich, 28 juni 1879 (familiegraf)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • 'pragmatisch liberaal'
  • liberaal (vanaf omstreeks 1860)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor Friesland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 21 juni 1879 (voor Friesland)
  • burgemeester van Gaasterland, van 1 augustus 1851 tot 1 juli 1853
  • burgemeester van Gaasterland, van 1 juli 1857 tot 1 juli 1863

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Comité voor den Noord-Hollandsch-Frieschen Spoorwegen, vanaf 27 november 1862
  • lid Raad van Toezicht Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, omstreeks 1875

afgeleide functies, presidia etc. (2/21)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van maart 1877 tot mei 1878
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1878 tot januari 1879

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/14)
  • Stemde in 1870 vóór het voorstel tot afschaffing van de doodstraf
  • Stemde in 1874 tegen de ontwerp-Hogeronderwijswet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vermogen nam aanzienlijk toe door zijn huwelijk met de rijke erfdochter van de familie Rengers
  • Volgde in 1835 zijn oudere broer Wicher op als grietman van Gaasterland

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.