Dr. J.C.M. Sweens

foto Dr. J.C.M. Sweens
bron: Gemeentearchief Tilburg

Katholiek Tweede Kamerlid rond de Tweede Wereldoorlog. Voor hij in de Kamer kwam onder meer gemeenteambtenaar in Nijmegen en voorzitter van de katholieke ambtenarenbond. Combineerde zijn Kamerlidmaatschap met het burgemeesterschap van Gilze-Rijen en later van Dongen. In de Kamer onder meer woordvoerder financiën, verkeer en justitie en lid van de commissie die de affaire-Oss rond minister Goseling onderzocht. Na zijn vertrek uit de Haagse politiek tien jaar burgemeester van Helmond. Echte burgervader.

RKSP, KVP
in de periode 1937-1948: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Josephus Cornelis Maria

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Udenhout, 11 mei 1900

overlijdensplaats en -datum
Oisterwijk, 8 oktober 1972

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1937 tot 4 juni 1946
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 december 1947 tot 27 juli 1948
  • waarnemend burgemeester van Elst (Gld.), van 1 juni 1967 tot 1 december 1967
  • waarnemend burgemeester van Asten, van 6 november 1968 tot 16 april 1969 (vanwege ziekteverlof burgemeester)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid enkele staatscommissies (na 1948)
  • lid Raad van Commissarissen B.V. Koffiebranderij en Theehandel "Drie Mollen sinds 1818", omstreeks 1970

afgeleide functies, presidia etc.
lid Commissie van Rapporteurs inzake de Nota van den minister van Justitie betreffende de feiten en omstandigheden, op grond waarvan op 1 april 1938 aan de brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss is gelast zich tijdelijk van opsporingsdiensten te onthouden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1939 tot juni 1939

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met financiën, verkeersaangelegenheden, binnenlandse zaken en justitie
  • Verenigde zich als enige lid van de commissie die de zaak-Oss onderzocht niet met de negatieve conclusie over het beleid van minister Goseling

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman

verkiezingen
  • Was in 1948 geen kandidaat meer bij de Tweede Kamerverkiezingen

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.