Mr. P.J.A. Smitz

foto Mr. P.J.A. Smitz
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Tweede en Eerste Kamerlid voor de Katholieken in de tweede helft van de negentiende eeuw. Zoon van een arts. Was advocaat, rechtbankgriffier en rechter in Eindhoven. Het gelijknamige district koos hem in 1868 als opvolger van de liberaal-katholiek Van den Heuvel. In de Tweede Kamer behoorde hij tot de zwijgzame leden. In 1879 maakte hij de overstap naar de Eerste Kamer.

Rooms-Katholieken, conservatief (katholiek)
in de periode 1868-1896: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Petrus Johannes Antonius

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Eindhoven, 30 september 1828

overlijdensplaats en -datum
Stratum (thans gem. Eindhoven), 19 september 1896

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken) (conservatief)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/12)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 september 1896 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1877 tot 11 oktober 1884 (voor Noord-Brabant)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 juni 1877 tot 17 september 1877 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • kantonrechter te Eindhoven, van 15 mei 1877 tot 19 september 1896
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 februari 1868 tot 15 mei 1877 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • rechter Arrondissementsrechtbank te Eindhoven, van 1 juni 1867 tot 15 mei 1877

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1893 tot december 1893

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Voerde als Eerste Kamerlid slechts enkele keren het woord, onder meer over de zoutaccijns en over verlegging van de Maasmond. Sprak na 1882 niet meer in de Kamer.
  • Stemde in 1892 tegen de ontwerp-Wet inzake de vermogensbelasting van minister Pierson

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1877 was een tussentijdse verkiezingen nodig vanwege zijn benoeming tot kantonrechter na totstandkoming van de nieuwe Wet op de rechterlijke organisatie

uit de privésfeer
Zijn vader was arts

verkiezingen (3/4)
  • Werd in 1871, 1875 en 1879 steeds met grote meerderheid gekozen
  • Versloeg in 1868 bij de algemene verkiezingen P. van den Heuvel
  • Eindigde in 1866 bij de algemene verkiezingen als derde achter J.B. Bots en P. van den Heuvel

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.