Mr. H. (Hannie) Singer-Dekker

foto Mr. H. (Hannie) Singer-Dekker
bron: Fotoarchief Spaarnestad

PvdA-Tweede Kamerlid in de jaren zestig van de twintigste eeuw. Bekwame, strijdbare juriste die onder meer werkzaam was bij het NVV en 'Het Parool'. Publiceerde veel en was onder andere actief in het Humanistisch Verbond, de NVSH en de Vrouwenbond van de PvdA. Pleitbezorgster van gelijke rechten voor de vrouw, van modernisering van het echtscheidingsrecht en van gelijkstelling van crematie en begraven. Stapte in 1970 over naar de wetenschap, promoveerde op latere leeftijd en werd, als eerste vrouw, hoogleraar strafrecht in Groningen.

PvdA
in de periode 1963-1970: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Hannie (Hannie)

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • H. Dekker
  • Dr. H. Singer-Dekker (na haar promotie in 1980)

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 1 oktober 1917

overlijdensplaats en -datum
Haren (Gr.), 4 april 2007

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), van 1947 tot 1 januari 1971

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1963 tot 10 mei 1970
  • lector strafrecht en strafprocesrecht, Rijksuniversiteit Groningen, van 1 april 1977 tot 1 januari 1980
  • hoogleraar strafrecht en strafprocesrecht, Rijksuniversiteit Groningen, van 1 januari 1980 tot 1984 (na vervallen onderscheid lector/hoogleraar)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid curatorium, Stichting Consultatiebureaus Huwelijks- en Geslachtsleven NVSH (Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming)
  • voorzitter-lid commissie van advies inzake de Wet op de justitiële documentatie en verklaring omtrent het gedrag, omstreeks 1978 en nog in 1988

afgeleide functies, presidia etc.
  • ondervoorzitter bijzondere commissie voor de wetsvoorstellen inzake werkstakingen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 10 juni 1969 tot 12 mei 1970
  • voorzitter bijzondere commissie voor het wetsontwerp Herziening van het Echtscheidingsrecht (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 16 oktober 1969 tot 12 mei 1970

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • In 1969 verwierp de Tweede Kamer een door haar ingediende motie waarin aan de minister van Justitie werd gevraagd het COC rechtspersoonlijkheid te verlenen
  • Was nauw betrokken bij het door Lamberts en Roethof in 1970 ingediende voorstel over de regeling van zwangerschapsafbreking

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Verzorgde voor de VARA-radio tien jaar een programma over problemen op sociaal-juridisch terrein

uit de privésfeer
  • Haar echtgenoot was leraar Frans
  • Haar vader was bibliothecaris van het CBS en stierf toen zij nog geen jaar was. Haar moeder nam toen haar oude baan weer op als hoofd van de typekamer van het CBS.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.