A.D. (Fred) Schoonenberg

foto A.D. (Fred) Schoonenberg

Communistische journalist en leider van de communistische jeugdbeweging, die op 36-jarige leeftijd Tweede Kamerlid voor de CPN werd. Werd in 1948 hoofdredacteur van De Waarheid en verruilde toen de Tweede voor de Eerste Kamer. Fel bestrijder van de Nederlandse dekolonisatiepolitiek in Indonesië en pleitbezorger van dienstweigering.

CPN
in de periode 1946-1951: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Antonius Dionysius (Fred)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 24 augustus 1910

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 5 januari 1975

3.

Partij/stroming

partij(en)
CPN (Communistische Partij van Nederland), vanaf 1932

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 27 juli 1948
  • hoofdredacteur dagblad "De Waarheid", van 1 augustus 1948 tot 1 januari 1953 (vanaf juli 1949 samen met Friedl Baruch)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1948 tot 18 september 1951
  • lid partijbestuur, scholingsleider en propagandist, CPN, van 1 januari 1953 tot 5 januari 1975

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter ANJV

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer vooral bezig met defensie- en onderwijsaangelegenheden

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Medeoprichter van het ANJV

uit de privésfeer
  • Voor de oorlog was hij lid van de Katholieke Arbeiders Jeugd
  • Was in de oorlog actief in het verzet in de Zaanstreek. Organiseerde jeugdgroepen en bracht in 1944 het communistische verzetsblad "Jeugd" uit.
  • Zijn vader was banketbakker in Brabant en in Amsterdam werkzaam bij de firma "Boldoot"

verkiezingen
  • Werd in 1948 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.