J.E. (Johan) Scholten

foto J.E. (Johan) Scholten
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Groningse industrieel en weldoener, die door zijn provincie naar de Eerste Kamer werd afgevaardigd. Grote, forse man, die bekendheid genoot doordat hij veel schonk aan stichtingen en verenigingen. Zijn rijkdom dankte hij aan het kapitaal dat zijn vader had opgebouwd via een aardappelmeelfabriek. Hijzelf werd daarvan in 1890 na het overlijden van zijn vader directeur.

liberaal
in de periode 1902-1910: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Jan Evert (Johan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Foxhol (gem. Hoogezand, Gr.), 11 juni 1849

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 7 september 1918

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/5)

  • lid gemeenteraad van Groningen, van 1879 tot januari 1883
  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 7 juli 1886 tot 6 juli 1892 (voor het kiesdistrict Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1902 tot 23 juli 1904 (voor de provincie Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 10 maart 1910 (voor de provincie Groningen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/8)

  • voorzitter Raad van Commissarissen "W.A. Scholten's aardappelmeelfabriek", vanaf 1909
  • voorzitter Vereeniging Watersport Paterswolde

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer hoofdzakelijk over handelsaangelegenheden, financiën en Indische zaken

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/7)
  • Zijn vader was fabrikant te Warnsveld en te Foxhol (1841)
  • Zijn schoonvader was houthandelaar
  • Op de Zuiderbegraafplaats in Groningen staat een grafmonument van de familie-Scholten

verkiezingen
  • Was in 1891 Tweede Kamerkandidaat in het district Emmen, maar werd niet gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.