A.J. Schoemaker

foto A.J. Schoemaker
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Welgestelde ondernemer uit Deventer, die in zijn woonplaats ook twaalf jaar wethouder was. Was werkzaam geweest in Nederlands-Indië en kwam in 1937 als Indisch specialist voor de RKSP in de Eerste Kamer. In 1929 stond hij op de RK-kandidatenlijst als mogelijke plaatsvervanger van Aalberse. Hij was secretaris van de RK-drankbestrijdingsvereniging 'Sobriëtas', waarvan Ruijs de Beerenbrouck voorzitter was.

RKSP, KVP
in de periode 1932-1946: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Antonius Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Deventer, 12 december 1877

overlijdensplaats en -datum
Raalte, 21 februari 1952

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/4)

  • lid gemeenteraad van Deventer, van 16 december 1912 tot 3 september 1935
  • wethouder (van financiën) van Deventer, van 5 september 1923 tot 3 september 1935
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1932 tot 23 juli 1946

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • lid Raad van Beroep voor de directe belastingen te Deventer, omstreeks 1933
  • lid bestuur Burger-weeshuis en -kinderhuis te Deventer, vanaf juni 1935

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder Indische aangelegenheden van de RKSP-Eerste Kamerfractie. Sprak vrij weinig.

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1927 pas op 20 september herkozen als wethouder, nadat dit eerder, bij de installatie van de nieuwe raad, niet het geval was

uit de privésfeer
  • Een broer van hem, H.J. Schoemaker jr., was gedeputeerde van Overijssel
  • Zijn vader was gemeenteraadslid in Deventer

verkiezingen
  • Was in 1925 en 1929 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer 2 op de R.K.-kandidatenlijst in de kieskringen Zwolle en Drenthe. Het ging om de 'kwaliteitszetel' sociaal-economische vraagstukken.
  • Werd in 1932 en 1937 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.