Mr. P.A. Sander

Uit Rotterdam afkomstig conservatief Tweede Kamerlid. Bekleedde in Dordrecht functies in de rechterlijke macht en werd na de Aprilbeweging voor het gelijknamige district tot Kamerlid gekozen. Veelzijdig Kamerlid, dat na zijn benoeming tot raadsheer min of meer gedwongen de politiek verliet. Kwam op 39-jarige leeftijd tragisch om het leven.

conservatief
in de periode 1853-1859: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Pieter Adriaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 7 mei 1821

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 23 maart 1860

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • officier van justitie, Arrondissementsrechtbank te Dordrecht, van 1 juli 1851 tot 1 december 1859
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 1 december 1859 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • raadsheer Provinciaal Gerechtshof te 's-Gravenhage, van 1 december 1859 tot 23 maart 1860

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over justitiële onderwerpen, binnenlandse zaken, koloniale zaken, spoorwegen, het wetsvoorstel jacht en visserij en over scheepvaart

7.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Verdronk in de Nieuwe Maas bij de steiger naar de Venlose stoomboot, waar hij 's avonds laat vrienden ging begroeten
  • Zijn vader was notaris

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1854 P. Blussé van Oud-Alblas (lib.) na herstemming
  • Versloeg in 1858 A.J. Duymaer van Twist (lib.)
  • Versloeg in december 1859 en januari 1860 bij tussentijdse verkiezingen de liberalen P. Blussé van Oud-Alblas en G.A. de Raadt (laatstgenoemde na herstemming)

niet-aanvaarde politieke functies
  • Nam in januari 1860 zijn herbenoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aan, omdat met name de vicepresident van het Gerechtshof bezwaar maakte

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.