Mr. B. van Roijen

foto Mr. B. van Roijen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Liberaal senator en bestuurder. Zoon van de Zwolse advocaat en latere Commissaris des Konings in Groningen I.A. van Roijen. Was zelf eveneens advocaat, eerst in Zwolle en daarna in Groningen. Daar was hij later secretaris van het curatorium van de Universiteit. Vervolgens raadslid en wethouder en ten slotte burgemeester. IJverde voor verbetering van onderwijs, handel, nijverheid en verkeer in de stad Groningen. Na zijn aftreden als burgemeester notaris en door de provincie Groningen afgevaardigd naar de Eerste Kamer. Toegewijd en geacht bestuurder.

liberaal
in de periode 1882-1893: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Berend

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zwolle, 27 november 1832

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 24 november 1893

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/16)

  • lid gemeenteraad van Groningen, van 1 september 1880 tot 24 november 1893
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 4 juli 1882 tot 11 oktober 1884 (voor de provincie Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 16 oktober 1886 (voor de provincie Groningen)
  • rechter Arrondissementsrechtbank te Groningen, van 1 november 1886 tot 24 november 1893
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 december 1886 tot 17 augustus 1887 (voor de provincie Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor de provincie Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 24 november 1893 (voor de provincie Groningen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid College van Curatoren Hogeschool te Groningen, van 10 juli 1872 tot 24 november 1893
  • lid curatorium Stedelijk Gymnasium te Groningen, vanaf oktober 1877

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1886 tot januari 1887
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1891 tot december 1891

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over waterstaat, onderwijs, militaire zaken, justitiële onderwerpen, financiën en over zaken betreffende Groningen en Drenthe
  • Interpelleerde in 1891 minister Havelaar over de toestand van het stationsgebouw te Groningen

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1886 was vanwege zijn benoeming tot rechter (her)verkiezing nodig

uit de privésfeer
  • Zijn zoon was burgemeester van Hoogezand
  • Zijn jongste dochter was gehuwd met een zoon van jhr. J.H.F.K. van Swinderen, Tweede en Eerste Kamerlid en Commissaris des Konings

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.