H. (Hessel) Posthuma

foto H. (Hessel) Posthuma
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Voorman van de Christelijk-Democratische Unie, die voor die partij en na de oorlog (na de fusie met SDAP en VDB) voor de PvdA in de Tweede Kamer zat. Zoon van een kruidenier. Werkte bij de gemeentepolitie in Amsterdam en was verzekeringsagent. Trok zich al op jonge leeftijd - mede vanuit zijn christelijke overtuiging - het lot van de arme (Friese) plattelandsbevolking aan en werd actief in de Christelijk-Sociale Partij en de CHU. Was onder andere Statenlid en gemeenteraadslid in Leeuwarden, en secretaris van de CDU. In de Tweede Kamer sprak hij over uiteenlopende onderwerpen.

CDU, PvdA
in de periode 1937-1946: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Hessel (Hessel)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Harlingen, 8 mei 1887

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 20 november 1969

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CSP (Christelijk-Sociale Partij) (sinds omstreeks 1912)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), van 1927 tot 1930
  • CDU (Christelijk-Democratische Unie), van 1930 tot 9 februari 1946
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 4 juni 1946
  • lid tijdelijke gemeenteraad van Leeuwarden, van 14 november 1945 tot 2 september 1946
  • lid gemeenteraad van Leeuwarden, van 2 september 1946 tot 6 september 1949

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 4 mei 1942 tot 17 december 1942

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid hoofdbestuur Christelijke handels- en Kantoorbediendenorganisatie
  • plaatsvervangend lid Studiecommissie Politieke Partijen (commissie die vorming PvdA voorbereidde)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer over diverse onderwerpen, waaronder binnenlandse zaken, financiën, onderwijs en waterstaat

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Poogde in 1945 te komen tot de vorming van een Christelijke Volkspartij (een bundeling van ARP/CHU/CDU)

uit de privésfeer
Zijn zoon Hessel was burgemeester van Opsterland en van Deventer

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.