S. (Sake) van der Ploeg

foto S. (Sake) van der Ploeg
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Eigengereide Friese vakbondsleider, Eerste en Tweede Kamerlid en burgemeester. Maakte naam als stakingsleider in Oost-Groningen. Woordvoerder landbouw en sociale zaken. Zocht voorafgaand aan behandeling goedkeuringswet huwelijk Beatrix persoonlijk contact met Claus von Amsberg en zat enige tijd in het Comité Huwelijksgeschenk prinses Beatrix. Zijn burgemeesterschap van Oude Pekela eindige voortijdig na een roerige periode.

PvdA
in de periode 1963-1971: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Sake (Sake)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Bergum (gem. Tietjerksteradeel, Frl.), 24 mei 1920

overlijdensplaats en -datum
Leeuwarden, 23 juni 1985

3.

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • voorzitter ANAB (Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, later Agrarische en Voedingsbedrijfsbond), van 1 april 1962 tot april 1973
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 5 juni 1963 tot 29 juni 1965
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 juni 1965 tot 10 mei 1971
  • burgemeester van Oude Pekela, van 1 januari 1974 tot 1 september 1978 (ontslag op eigen verzoek vanwege gezondheid)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad, van september 1965 tot mei 1971
  • voorzitter werkgroep inzamelingen comité "Huwelijksgeschenk Prinses Beatrix", van 21 december 1965 tot 6 januari 1966 (trad voortijdig af)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Hield zich in de Tweede Kamer met name bezig met landbouw, sociale zaken en het regionaal-economisch beleid
  • Interpelleerde op 14 mei 1968 minister Lardinois over verhoging van de prijs en het vetgehalte van consumptiemelk

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Weigerde in 1971 van Utrecht naar Groningen te verhuizen en werd daarom door het PvdA-gewest Groningen op een onverkiesbare plaats gezet op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer. Trok zich daarna terug.
  • Trad in 1973 af als voorzitter van de AVB (Agrarische en Voedingsbedrijfsbond) na een conflict met secretaris Cees Schelling over de onderhandelingen rond de c.a.o. voor de zuivelsector
  • Trad af als burgemeester na conflicten in de plaatselijke politiek en na spanningen met enkele burgers, waarbij zijn huis met stenen werd bekogeld. Vertrok in mei 1978 met zijn vrouw onverwacht naar een vakantiehuis in Drenthe. Er was toen al een waarnemend burgemeester benoemd.

verkiezingen
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1971 nummer 5 op de PvdA-kandidatenlijst in Groningen. Kreeg 4050 voorkeurstemmen. Dat was ruim onvoldoende om te worden gekozen.
  • Werd in 1963 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep IV: Zuid-Holland

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.